JAPON BALIKLARI (GOLDFİSH) AKVARYUMDA NASIL BAKILIR?

Ülkemizde akvaryum ve süs balığı denince ilk akla gelen balıklar Japon Balıklarıdır. Süslü kuyrukları, canlı göz alıcı renkleri ve adeta en güzel yüzen balık benim dercesine kıvrak hareketlerle yüzüşüyle Japon Balıkları izleyenlere görsel bir şölen sunmaktadır.
JAPON BALIKLARI (GOLDFİSH) AKVARYUMDA NASIL BAKILIR?
Goldfish olarak da adlandırılan Japon balıkları Asya kökenli bir balık cinsi olup, sazangiller familyasındandır.

Japon balığının özellikleri

Bu balıklarının mideleri olmadığından sürekli yemek yer ve çıkarırlar. O yüzden  diğer akvaryum balıklarına kıyasla daha fazla akvaryumu kirletirler. Bu nedenle akvaryumun bol oksijenli hale getirilmesi sağlıklı yaşamaları için elzemdir. Bunun için de tüm akvaryumu havalandırma kapasitesine sahip bir motor kullanılması önemlidir.

Her ne kadar küçük fanuslara konulsalar da, esasen büyük akvaryumlarda yaşamaları daha sağlıklıdır. Sürekli temizlenen bol su dolu bir akvaryum Japon balıklarının yaşaması için olmazsa olmazdır.
Japon balıkları meraklı balıklar oldukları için, akvaryum ortamının çeşitli bitkiler ve deniz dibine benzer bir görünüm sağlayan çeşitli doğal taşlar ve diğer zararsız dekorlarla zengin ve renkli bir akvaryum yaratabilir. Özellikle akvaryumun dibinde ince kum taneleri kullanmak, ağızlarına kumları alıp çıkararak beslenen Japon balıkları için önemlidir zira büyük kum taneleri bu balıklar için öldürücü olabilir.

Japon Balıklarının yaklaşık İki yılda cinsel olgunluğa ulaştığı gözlenmektedir. Yumurtaları beyaz renkte ve bulgur tanesi büyüklüğündedir. Bu balıklar 1000 ila 4000 arası yumurta bırakabilirler. Yumurtlama gerçekleştikten sonra erkek ve dişi Japon balıkları akvaryumdan uzaklaştırılmalıdır. Yavrular belli bir zaman içinde büyüyünceye kadar ayrı bir bölümle ayrılmalıdırlar. Bu amaçla kullanılan yavruluk cam bölmeleri kullanılabilir. Yoksa yumurtaları yiyebilirler.

Japon balıklarının bakımı

Japon Balıkları oda sıcaklığında  yaşayabilen balıklardır.

Akvaryum suyu ne çok soğuk, ne de çok sıcak olmamalıdır. Ortalama  17 ile 24 derece aralığı bu balıklar için en sağlıklı olanlardır. Fazla akıntıyı sevmeyen Japon balıkları su değiştirirken ısı değişimlerine karşı duyarlıdırlar. Bu yüzden değiştirilen suyun bir iki gün önceden dinlendirilmesi önerilir.

Japon Balıklarının diğer süs balıklarıyla birlikte beslenmesi pek tavsiye edilmese de illa başka balık koyulacaksa çok küçük veya çok büyük olmamalarına özen gösterilmesi önemlidir. Zira kendilerinden küçük balıkları yiyebilirler. Aynı ortamda birlikte yaşamaları açısından, akvaryumu temizleme özelliği de olan Çöpçü balıkları, vatoz gibi türleri düşünebilirsiniz. Yalnız su miktarının 30, 40 litreden az olmamasına dikkat edilmelidir.

Japon balıkları nasıl beslenir

Japon balıklarını beslerken, çok fazla yem vermemeye dikkat edilmesi gerekir. Mümkünse günde iki öğün ve bir iki adet yem verilmesi kâfidir. Bu balıkların kabızlık ve bağırsak sorunları yaşamaması için yemi ıslatıp ondan sonra akvaryuma atmak daha iyidir. Zira su üstünde yüzen yemleri yerken hava kabarcıklarını da yutar balıklar. Bundan kaçınmamız gerekir. Çeşitli bağırsak sorunları ve dışkılamada azalma, iştahsızlık, karın şişliği gibi rahatsızlıklara karşı haftada bir haşlanmış sebze vermek faydalı olabilmektedir.

Doğal ortamlarında bitkiler, böcekler vb. ile beslenen Japon balıkları akvaryum ortamında da; protein ağırlıklı kuru yemlerle beslenmelidir. Kaynatılmış Yumurta sarısı iyi bir yiyecek önerisidir.

Yorumlar