HASAN HÜSEYİN KORKMAZGİL KİMDİR? HAYATI VE ESERLERİ KISACA ÖZET

Acı çekmek özgürlükse
Özgürdük ikimiz de
O, yuvasız çalıkuşu
Bense kafeste kanarya
O, dolaşmış daldan dala
Savurmuş yüreğini
Ben bölmüşüm yüreğimi
Başkaldıran dizelere
Kavuşmak özgürlükse
özgürdük ikimiz de
.................
Yukarıdaki müthiş dizeleri ile anlatmaya başladığım edebiyatımızın toplumcu gerçekçi şiirinin önde gelen isimlerinden biri olan Hasan Hüseyin KORKMAZGİL 1927 yılında Sivas ilinin Gürün ilçesinde doğmuştur.
HASAN HÜSEYİN KORKMAZGİL KİMDİR?

HASAN HÜSEYİN KORKMAZGİL KİMDİR?

Ailenin yedi çocuğu içerisinde tek okuyan olan Hasan Hüseyin KORKMAZGİL İlkokulu Güründe babasının hademelik yaptığı okulda okuduktan sonra okulu bırakmak zorunda kaldı. Daha sonra Ziraat bankasında getir götür işleri yaparken banka müdürünün desteği ile parasız yatılı okul sınavlarına başvuruda bulundu. Sınavın yapılacağı Sivas iline komşudan alınan ödünç  ayakkabıyı giyip yürüyerek gitti ve sınavı kazandı. Niğde Ortaokulunu ve Adana Erkek Lisesini parasız yatılı olarak okudu.Lise döneminde okulda dünya klasikleri ile tanıştı.Bu yıllarda şiir yazmaya başladı.Liseyi bitirdikten sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nü bitirip Türkçe Öğretmeni oldu.
Öğretmenliğe Maraş’ın Gökşin ilçesinde başladı.Burada hayran olduğu o zamanın yasaklı şairi Nazım Hikmet şiirleri okuduğu için ihbar edilip üç yıl hüküm giydi.Bütün kamu hakları elinden alınıp öğretmenlikten atıldı.

Hapisten çıktıktan sonra para kazanmak için istanbul’ gitti.Fakat orada bu seferde askere alındı.Üniversite mezunu olmasına rağmen 27 ay er olarak askerlik yaptı.Askerlik sonrası Sivas’a geri döndü.

1955-60 yılları arasında şiirden hiç vazgeçsede para kazanmak için Sivas’ta portre ressamlığı, arzuhalcilik ve inşaat işçiliği yapan şair daha sonra 27.Mayıs.1960 ihtilalinden sonra Ankara’ya yerleşti. Ankara’da akis ve Forum dergilerinin edebiyat sayfalarını yöneten şairin Kızılırmak kitabı yüzünden hakkında dava açılsada bu davadan beraat etti.

Şairin hayatı 1963 yılında Uşakta Öğretmenlik yapan azime hanımın hayatına girmesi ile değişti. O sırada evli ve iki çocuk annesi olan Azime hanımla uzaktan uzağa o meşhur mektuplaşmalar başladı. Hatta o mektuplardan üçüncüsünde şair,

 "Benim Azime’m!" diye başlıyordu.

"Seni sevdim, seviyorum. Seni anlayarak seviyorum. Bunu bugün söylüyorum sanma. Ben sevmem böylesi laflar etmeyi. Hele, hiç sevmem mektup yazmayı. Seni seviyorum diyorum, anlıyorsun değil mi? Bu benim için zor bir itiraf...

Sen biraz yarınımsın benim. Biraz değil yarınımsın Azime. Sana Azime’m diyorum anlasana! Seni anlayarak seviyorum Azime. Düşün ki yüzünü görmedim daha. Kimseden de sormadım seni. Seni kendi sözlerinle tanıyorum, bir de yolladığın resimden...

Mektuplarla başlayan bu büyük aşk Azime hanımın eşinden ayrılıp iki çocuğunu yanına alarak 1964 yılında evlenmeleriyle taçlandı. Bu evlilikten şairin,
...........
Bir oğlum olacak adı temmuz
öfkede benden fırtına
sevgide deniz
ne samanyollarının ulu kervanları susuzluğumun
ne kutup şafaklarında tanrılaşması ilkelliğimin
temmuz gibi sıcak ve bereketli
temmuz gibi uçsuz bucaksız
..........
Dizeleriyle karşıladığı Temmuz adlı bir oğulları oldu. Yirmi yıl boyunca şairin ölümüne kadar çok mutlu bir yaşam sürdüler. Hayatı boyunca Türk Edebiyatına birçok eser kazandıran Hasan Hüseyin KORKMAZGİL 1983 yılında Ankara’daki evinde beyin kanaması geçirip bir yıl bitkisel hayatta kaldıktan sonra hayata gözlerini yumdu.

Eserleri:
Şiir
Кavel (1963)
Temmuz Bildirisi (1965)
Kızılırmak (1966)
Kızıl kuğu (1971 TRT'nin 1970 Sanat Başarı Ödülü'nü aldı.)
Ağlasun Ay şafağı (1972)
Oğlak (1972)
Acıyı Bal Eyledik (1973).
Kelepçemin Karasında Bir Ak Güvercin (1974)
Koçero Vatan Şiiri (1976)
Haziran'da Ölmek Zor (1977)
Filizkıran Fırtınası ( 1981 Ömer Faruk Toprak Şiir Ödülü'nü ve Nevzat Üstün şiir Ödülü'nü almıştır.)
Acılara Tutunmak (1981)
Işıklarla Oynamayın (1982)
Tohumlar Tuz İçinde (1988)
Кandan Kına Yakılmaz (1989)

Mizahi Hikâye:
Bazılarını Hüseyin KORKMAZGİL bazılarını ise sadece soyadını kullanarak çeşitli mizah dergilerinde yayınlanan hikâyelerinden bir kısmını üç kitapta toplamıştır.
Öhhöööö! (1964)
Made in Türkey (1970)
Bıyıklar Konuşuyor (1971).

Gezi:
Bağdat Basra Yollarında(1974)

Çocuk Kitapları:
Eşeğin Gözyaşları
Aşıcı Baba
Ormanın Öcü
Ressamın Bıldırcınları
Becerikli Çocuğun Düşleri

Yorumlar