DÜNYANIN EN PAHALI KEDİ CİNSLERİ HANGİLERİDİR?

Kediler, o sevimli pisicikler dünyanın en sevimli evcil hayvanlardır. Köpeklere göre boyutlarının küçük olması ve bakımlarının da köpeklere oranla daha kolay olması onları daha cazip kılmaktadır.
DÜNYANIN EN PAHALI KEDİ CİNSLERİ HANGİLERİDİR?

Ama bununla birlikte bazı kedi cinslerinin çok ender olması onları diğer kedilere göre daha pahalı kılmıştır. Peki, hangi kediler diğerlerinden daha pahalıdır diye merak edenler için bu kedi ırklarını birlikte inceleyelim.

DÜNYANIN EN PAHALI KEDİLERİ

Gelelim en ucuzundan en pahalısına kedi ırklarına:

1)    BRİTİSH SHORTHAİR  500 - 1500 $
Avrupa’ ya Romalılar tarafından getirildiği düşünülen bu kedi cinsi İngiltere'de kayıtlı en bilinen kedi cinsleri arasında yer alır. Kökeninin birinci yüzyıl olduğu söylenmektedir.

2) SCOTTİSH FOLD  200 - 3000 $
1961 yılında İskoçya’da yaşayan çifti bir ailenin ahırda fark etmesi sonucu kayıtlara geçmiş bir kedi ırkıdır. Diğer kedilere göre onu farklı kılan özelliği, kulak kıkırdağında uğradığı mutasyon sonucu öne ve aşağı eğilmiş kulaklarıdır.
  
3) SPHYNX  300 - 3000 $
Kanada ırkından olan bu kedi ırkını diğer kedilerden ayıran en büyük özelliği tüylerinin olmayışıdır. Tüylerinin olmaması nedeniyle vücut ısıları çok çabuk düştüğünden özel bir bakıma ihtiyaçları vardır. Bu kedi cinsi diğer kedilerin aksine sahibine oldukça sadıktırlar.

4) RUSSİAN BLUE  400 - 3000 $
 Adını okuduğunuzda sizn de tahmin edeceğiniz gibi bu köpek ırkı Rus kökenlidir. Rusya'ya 1860'larda Kuzey Avrupa'dan geldiği bilinmektedir. Bu kedilerin en belirgin özelliği oyun oynamayı çok sevmeleridir.

5) PETERBALD  1200 - 5000 $
Peterbald, Sphynx cinsi kedinin üstünde yapılan deneysel bir çiftleşme sonucunda oluşmuştur. Tıpkı Russian Blue gibi oda Rus kökenli bir kedidir. Kedinin en belirgin özelliği tatlı huylu ve oldukça akıllı olmalarıdır.

6) FARS KEDİSİ  500 - 5500 $
Fars kedisinin M.Ö. 1684 yılına dayandığı o dönemin resimli belgelerinde görüldükleri bilinmektedir. Bu kedi türü Pers zamanından bu yana özelliklerini yitirmeden varlıklarını korumayı başarmışlardır.

7) ALLERCA HİPOALERJENİK KEDİ  6000 $
Kediler her nekadar çok sevilsede bazı kişilerin allerjileri yüzünden ne yazık ki o kişiler tarafından hiç bir şekilde kabul görmezler. Bilim adamları bu tür insanların yaşadıkları sıkıntılar yüzünden allerjiye sebep olan geni bulup yok etmek için uzun yıllar mücadele etmişlerdir. Bu kedi türü bu çalışmaların sonucu ortaya çıkmış. Ve alerjisi olduğu halde kedi bakmak isteyen kişilerin özellikle tercih ettiği bir tür olarak karşımıza çıkmıştır.

8) BENGAL  1.000 - 25.000 $
Bengal, kendisini görenleri hayran bırakacak kadar etkili bir güzelliğe ve çekiciliğe sahip olan bir kedi türüdür. Bu kedi türü bengalin yerli kedisi ile Asya leopar kedisinin çiftleşmesi sonucu oluşturulan melez bir türdür.

9) SAVANNAH  1.500 - 50.000 $
Savannah kedisi olarak bilinen yeni hibrit cinsidir. Bu kedi türü bir köpek sahibine ne kadar sadık ise Savannah’da bir o kadar sadık bir kedi cinsidir. Sahibine oldukça bağlıdır.

10) ASHERA 15.000 - 100.000 $
Ashera, Asya Leopar kedisi ile ev kedisinin çiftleşmesi sonucunda oluşmuş olan
Afrika kökenli melez bir kedidir. Zeki, çok sadık ve sevecen olarak ün yapmışlardır. Sahra’nın kökeni araştırmacılar tarafından tartışılıyor olsa da bu onun dünyanın en pahalı kedi türü olmasına engel olamamıştır.

Yorumlar