BEBEK BAKIMI NASIL OLMALI?

Ülkemizde ve dünyada hemen hemen tüm ebeveynlerin en çok endişelendiği konuların başında bebek bakımı gelmektedir.

Bunun nedeni yeni doğan yavruya duyulan şefkat ve onun sağlıklı büyümesine duyulan istek, bebek bakımı konusunda kendini yetersiz hissetme ile geleneksel öğrenilmiş bilgilerden duyulan kuşkunun karmaşasından oluşan bir duygusal karışıklık olabilir.

Bebek bakımı nasıl olmalıdır?

Her şeyden önce panik ve endişeyi bir kenara bırakarak, soğukkanlı ve sakin bir şekilde bu konuda yapılmış bilimsel araştırmalara ve kendi öğrenme becerinize güvenmeniz gerekmektedir.
Ebetteki bebekler hepimiz için çok önemli ve değerli.
BEBEK BAKIMI NASIL OLMALI?
Bebek bakımı konusunu birlikte maddeler halinde inceleyelim;

a-  Bebeği nasıl giydirmeli?
Bebek bakımı için en hassas ve hastalıklara açık olduğu dönem yeni doğmuş olduğu ilk zamanlardır. Bu yüzden en dikkatli ve tedbirli olunması gereken dönemde bu dönemdir. Özellikle giydirdiğiniz kıyafetlerin mümkün mertebe alerjiye neden olabilecek tüylü, naylon vb. malzemeler yerine, pamuklu tulumlar, zıbınlar olmasına dikkat edebilirsiniz.

Ellerine eldiven ve ayaklarına mutlaka çorap giydirmelisiniz. Zira bebeklerin vücut ısısının çok çabuk alçalıp yükselebileceğini unutmamak gerekiyor. Ayrıca eski geleneksel yetiştirme tarzında yoğun olarak kullanılan bebeği kundaklama bebeğin omurga sağlığına zararlı olduğu için kesinlikle uygulanmamalı, tersine bebeğin rahat rahat nefes alıp hareket edebileceği giysiler tercih edilmelidir.

b- Bebeğin gazı nasıl çıkartılmalıdır?
Bebeğinizi en çok rahatsız edebilecek şeylerin başında gaz çıkaramama gelmektedir. Bebeğiniz ilk zamanlar yalnızca anne sütüyle beslendiği ve Sindirim sistemi de henüz zayıf olduğundan gaz çıkarmasına yardımcı olmanız elzemdir. Özellikle her acıktığında süt emdiği dikkate alındığında, her emzirme sonrası ve gün boyu sıklıkla sırtına hafif dokunuşlarla adeta pış pışlar gibi vurarak gazını çıkarabilirsiniz.

Şayet bebeğiniz durduk yere ve can havliyle ağlayıp duruyorsa, ya acıkmıştır, ya gazı vardır, ya da bir sıkıntısı vardır. Bu dönemlerde ağlamak bebeğin sigortası gibidir. İyi takip edip gözlemlerseniz sıkıntıyı bulup gidermeniz zor olmayacaktır.

c- Bebeğinizin temizliği ve banyosu nasıl olmalı?
Bebeğinize banyo yaptırırken suyun aşırı sıcak veya soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz. Özellikle bir yardımcı ile birlikte yıkamanız ve yıkarken de yüzü aşağıya bakacak şekilde, karnından ve göğsünden kavramaya özen göstererek tutulması gerekir. Genellikle gün aşırı ve besledikten biraz önce ya da sonra banyo yaptırmanız daha faydalıdır. Bebeğinizin iyice durulandığına ve kurulandığına emin olmalısınız.

Banyo sonrası oda sıcaklığının düşük olmamasına, açık pencere ve hava akımı olmamasına dikkat etmek gerekir.

d-  Bebeğinizin cilt bakımı nasıl olmalıdır?
Bebek bakımında dikkat etmeniz bir diğer noktada bebeğinizin cildidir. Bebeğinizin cildi henüz çok hassastır ve temiz tutulması çok çok önemlidir. Kaynatılıp bekletilmiş ılık suyla ıslatılmış pamuk,  ya da yumuşak gazlı bez ile bebeğin cildini temizleyip, yumuşak hareketlerle silebilirsiniz.
Bebeğinizin giysilerinin her gün bir iki defa değiştirilerek sıcak yüzünden ya da kirlenme nedeniyle pişik veya isilik olmamasına özen gösterilmelidir.

Unutulmamalıdır ki, altı kirli bebekler huzursuz ve mutsuz olurlar.

e- Bebeğin kulak, burun ve göz bakımı nasıl olmalı?
Bebeğinizin burnu tıkanmış ise eczaneden alabileceğiniz özel burun aspiratörüyle önceden nemlendirerek temizleyebilirsiniz.

Ayrıca bebeğinizin burnunu çok incitmeyecek şekilde fazla bastırmamaya özen göstererek temiz pamuklu bir bez yardımıyla kaynatılıp bekletilmiş ılık suyla düzenli olarak silip temizleyebilirsiniz.
Şayet bebeğiniz gözünde aşırı kanlanma, kızarıklık vs. varsa doktorunuza göstermeniz gerekebilir.
Bebeğinizin gözünde normal sayılabilecek ölçüde çapaklanma, kaşıntı varsa  gazlı bezle kaynatılmış ılık suyla ıslatıp fazla bastırmadan içten dışa doğru silebilirsiniz.

Bebeğinizin kulağına hiç bir şekilde kulak temizleme çubuğu, pamuk vs. sokmayın. Yalnızca kulağının etrafını ve arkasını silmeniz temizlik için yeterli olacaktır.

Eğer bebeğinizin kulağında anormal bir sıkıntı gözlemlemeniz durumunda doktorunuza başvurmanız gerekir.

f- Bebeğinizin oda sıcaklığı nasıl olmalı?
Bebek bakımında  ilk bir kaç aylık dönemde etraflarındaki sıcaklık değişikliklerinde çok çabuk etkilenirler. Bu yüzden açık pencere ve kapılardan cereyan diye tabir edilen hava akımı olmamasına dikkat edilmelidir. Bebeğinizin için ideal oda sıcaklığı 24 ila 26 derece civarında olmalıdır. Ayrıca bebeğinizin olduğu odanın güneş alıyor olması ve günaşırı havalandırılması gerekir. Temiz hava ve güneş alan bir ev bebeğinizin sağlıklı gelişimine faydalı olacaktır mutlaka.

Yorumlar