YUMURTALIK KİSTLERİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Rahmin her iki tarafında oluşan yumurtalıklar, ergenlik döneminden başlayarak menopoz dönemine kadar geçen süre içerisinde farklı farklı hormonlar sayesinde yumurta hücrelerini olgunlaştırır. Bunun sonucunda yumurtlama olayının gerçekleşmesini sağlarlar. Üreme yaşındaki kişilerde, çok fazla rastlanan yumurtalık kistleri genellikle iyi huylu kabul edilen içi sıvı dolu kesecikler olarak tanımlanırlar. Jinekolojik muayenelerde ve yapılan ultrason ile teşhisin konulduğu yumurtalık kistleri çoğunlukla hiçbir belirti göstermeden büyürler. Bu gibi durumlarda kişinin yaşı, kitlenin boyutu, türü, etrafa olan yapışıklığı gibi durumlar kontrol edilir. Meydana gelen yumurtalık kistlerinin hepsine cerrahi bir müdahale yapmak gerekmezken, bir kısmı cerrahi müdahale yapılmadan ortadan kalkması mümkün olmaz. Genel anlamda çoğu kist, kısırlığa neden olmamaktadır. Ancak bazen hormonal düzensizliklere neden olan kist oluşumu ne yazık ki kısırlığa sebep olabilir.
YUMURTALIK KİSTLERİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR
Üreme çağındaki kadınlarda görülen kistlerin meydana gelmesini tamamen önlemek mümkün değildir. Bu gibi durumlarda uygulanan doğum kontrol hapları alınması şeklinde uygulanan tedavi, hem yumurtalık kistlerini hem de yumurtalık kanseri oluşma riskini azaltmaktadır.

Kadınlarda görülen başlıca kistleri hep beraber inceleyelim,

1. Çikolata kistleri (Endometriozis ):

Yumurtalık içerisinde oluşan ve içinde koyu kahverengi kan artığı dolu olan kistlere çikolata kistleri adı verilmektedir. Bu kistlerin renkleri genel olarak sıvı bir çikolatayı andırdığı için çikolata kisti olarak adlandırılır. Çikolata kistleri, genel anlamda hiçbir belirti göstermeden büyürler. Fakat kistler büyümeye devam ettikçe ileriki dönemlerde ağrılı regl kanamalarına veya adet düzensizliklerine neden olabilirler. Bazı kadınlarda ise bu şikâyetlerin dışında hamile kalamamaya neden olabilir. Jinekolojik muayene sırasında ortaya çıkan ve kist olan kişilerde hormon tedavisi ve ilaç vererek kistin yok edilmesi sağlanabilir. Fakat kist nedeniyle şiddetli ağrısı olan kişilere cerrahi müdahale uygulanarak kistlerden kurtulma sağlanabilir.

2.Dermoid kistler:

Dermois kistler bir başka deyişle Teratom kistler olarak adlandırılan kistler, içi çeşitli vücut dokuları ile dolu olan kistlerdir. Genel olarak içlerinde cilt dokusu ve kıl görülürken, nadir olarak içlerinde diş dokusu da görülebilmektedir. Daha çok iyi huylu kistler olarak tanımlanırlar. Bu tür kistler yumurtlama işlevinden kaynaklı olmadıkları için, ultrason görüntüsü ile kolayca fark edilmektedirler. Fakat bu tür kistlerde kendiliğinden patlama ve ya kistin kendi etrafında dönmesi gibi durumlara rastlanılmaktadır.

Kist dönmesi veya patlaması,

Genel olarak yumurtalık kistlerinde ağrı görülmesi mümkün değildir. Bu nedenle eğer ağrı varsa bu başka bir sebepten kaynaklanıyor olabilir. Kistlerin kendi etrafında dönmesi yani torsiyon ya da patlaması rüptür durumlarında şiddetli karın ağrısına neden olabilirler. Ayrıca karın bölgesinin alt kısmında şişkinlik ve basınç hissi de oluşabilmektedir. Kistlerin hem kendi etrafında dönmeleri hem de patlamaları gibi durumlarda mutlaka ameliyat ile kistler tedavi edilmelidir.

Kist tespit edilen kişilerde kistlerin büyümesi kontrol altında tutulmalıdır. Kistlerin kendi etrafında dönmeleri sonucu oluşan basınçla patlama gerçekleşebilir. Böyle zamanlarda kist derhal alınmalıdır. Bazen zamanında müdahale edilemediğinden yumurtalıklar kaybedilebilir. Bu nedenle 5 cm üzerinde tespit edilen kistler hiçbir ağrı göstermiyorsalar bile alınmaları gerekmektedir.

Yorumlar