PUDRA SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

Makyajı sabitlemek, makyajın ciltte doğal bir görünüm elde edilmesini sağlamaktadır. Pudra alırken ve pudrayı yüzünüze uygularken nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor musunuz? Cildinize uygulanılacak pudra seçimi pudra kullanımında dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmalıdır.

Pudra Ne İşe Yarar?

Makyaj yaparken kullanılan nemlendiriciler, baz ve fondötenler cildin parlak ve nemli durmasına neden olmaktadır. Pudra yapılan makyajda parlamaları önlemek mat ve doğal bir görünüm sağlamaya yaramaktadır. Makyajın cilt ile uyum içerisinde olmasını sağlamak ile beraber aynı zamanda fondötenin neden olduğu yağlanmayı da önlemektedir.
PUDRA SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

Doğru Pudra Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Toz halinde ve sıkılaştırılmış olmak üzere iki çeşit pudra bulunur. Kullanımı oldukça kolay olan toz pudralar ise cildin daha doğal ve düzgün görünmesini sağlamaktadır. Her cilt tipine uygun olan toz pudralar ile fondötenin üzerine uygulanmaktadır. Sıkılaştırılmış olan pudraları ise fondötensiz olarak kullanılmaktadır. Çok ince toz halinde olmakla beraber transparan bir görüntü verdiğinde pudraların ciltte olduğunu anlaşılmamaktadır. Yağlı cilt tiplerinde ise daha uygun olan pudralar ile makyajın kusursuz görülmesi sağlanmaktadır.

Pudra seçiminde yüzünüzde cilt rengine uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Farklı tonlar da pudra kullanmak yüzde maske varmış gibi görünüm elde etmenize neden olabilmektedir. Ayrıca pudra seçerken kalın toz halinde olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Piyasada satılan kalitesiz ürünlerde ciltte sivilceye ve alerjik sorunlara neden olabilmektedir.

Satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise cilt renginize uygun olanı seçmektir. Mağazalardaki ışığın yanıltma payı bulunmaktadır. Gün ışığında renginize bakarak seçiminizi daha uygun bir şekilde yapabilirsiniz. Kış ve yaz aylarında kullanacağınız fondöten her iki mevsimde farklılık gösterecektir. Yazın cildinizin rengi koyulaşacağı için daha koyu bir renk tercih etmelisiniz. Bizim tavsiyemiz her zaman elinizde iki farklı renkte fondöten bulunmasıdır.

Pudra Kullanımından Önce Yapılması Gerekenler

Makyajdan önce cildinizin canlanması için mutlaka yüzünüzü soğuk su ile yıkamalısınız. Temiz cilde makyaj yapmanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlamaktadır. Kusursuz makyaj için daha pudra sürmeden baz ya da fondöten kullanmalısınız. Fondötenin doğal görünmesini istiyorsanız pudrayı fırça yardımı ile ince bir tabaka halinde sürün. Yüzünüze ışık efekti istiyorsanız ışıltılı pudralardan az miktar da yanak ve alın bölgesine sürebilirsiniz.

Yorumlar