OBEZİTE NEDİR? TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Günümüzün en büyük  sorunlarından biri haline gelen obezite sadece gelişmiş ülkelerin değil, ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkeleri de etkilemektedir. Gelir seviyelerinin artması, uzun ve yoğun çalışma saatleri sebebiyle fast-food tipi ve hızlıca ayakta atıştırarak beslenme alışkanlıklarının  yaygınlaşmıştır. Bu tarz yiyeceklerin aşırılı yağlı veya  kalorili miktarının yüksek olması obezite oranının artmasında en büyük nedenlerden biridir.
OBEZİTE NEDİR? TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Tükettiğimiz yiyeceklerden fazla miktarda kalori alıp , aldığımız kaloriden daha az kalori harcadığımız takdirde obezite ile karşı karşıya gelmek kaçınılmazdır. Özellikle şehirde yaşayan kişilerin yaşam şartları nedeniyle günden güne  bilgisayar, televizyon ve telefon  başında geçirdikleri sürenin artması bu hareketsiz yaşamı sürerken yapılan yanlış beslenme nedeniyle alınan kalori miktarının artmasına neden olur.

Ayrıca  ulaşım araçlarının artmasıyla birlikte kişiler  daha az yürümekte, evimizdeki teknolojik aletler yüzünden de daha az iş yapmaktadırlar. Nerdeyse bizim için her işi makineler yapmaktadır. Tabi tüm bunların dışında spor yapma alışkanlığının çok az olan bir toplum olmamız obezitenin artmasına neden olmaktadır.

Obezite ve Morbid Obezite Nedir?

Kısaca tanımlamak gerekirse obeziteyi vücutta yağ birikimi olarak tanımlayabiliriz.Dünya sağlık örgütü (WHO) obeziteyi “Vücutta hastalıklara sebep olacak biçim ve oranda aşırı miktarda yağ toplanması “ olarak tanımlamaktadır.

Morbid obezite ise ortaya çıkardığı sorunlar nedeniyle yaşamı hayati anlamda riske eden ileri seviyede şişmanlık olarak tanımlanmaktadır.Vücut kitle indeksi % 40 ‘ın üzerinde olan kişiler morbid obez olarak kabul edilir.Vücuttaki yağ oranı ortalaması kadınlarda %25-30, erkeklerde -20 oranındadır.

Obezitenin tehlikeleri nelerdir, ne gibi hastalıklara yol açar?

Obezite ne yazık ki vücudun bütün sistemini bozukluğa uğratır.Bu nedenle konunun uzmanı olan kişiler  obez olarak tanımlanan insanların kendi yaş gruplarındaki kişilere göre on iki ile on beş yıl arası daha az yaşadığını söylemektedir. Obezite, tip 2 şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları hipertansiyon,reflü,yağ metabolizması bozuklukları, uyku apnesi, kemik ve eklem sorunları, nefes darlığı gibi birçok hastalığa neden olmaktadır.

Ayrıca obezite kişilerin dış görünümlerini bozduğu için bir güven eksikliği oluşmasına sebep olmakta böylece  ruh sağlığını etkileyip günden güne sosyal yaşamdan kopup , depresyona bile girmelerine neden olmaktadır.Ayrıca bazı kanser türleri obez insanlarda daha fazla gözlenmektedir.

Obezite tedavisi nasıl olmalıdır?

Aşağıda sıralayacağımız aşamalarda obezite tedavisi yapılmaktadır.

a) Diyet

b) Egzersiz

c) İlaç Tedavisi

d) Cerrahi tedavi 

Obezite tedavisinde yukarıda da sıralamada ilk sırada olan diyet ve egzersizin rolü çok büyüktür.Tedaviye ilk olarak obez olan kişin yaşam tarzını değiştirme isteği ile başlanır.Çünkü kişi ciddi bir beslenme eğitimi almalı ve yaptığı tüm hataları bırakıp yeni ve doğru bir beslenme alışkanlığı edinmelidir.Tabi sadece beslenme alışkanlığını değiştirmek yeterli değildir.Bunu mutlaka egzersiz yaparak desteklemeliyiz.

Bazı durumlarda ilaç tedavisine de başvurulsa da henüz  yan etkisi olmayan ilaçlar ne yazık ki bulunamamıştır.Son olarak yapılan cerrahi tedavi ise tüm bu yöntemler uygulandıktan sonra daha çok morbid obez hastalarına uygulanan bir tedavi şeklidir.Son olarak bir kez daha söylemek isterim ki doğru beslenmeyi öğrenmeli ve spor yapmayı hayatımızın bir parçası haline getirmememiz gerektiğini unutmayalım. Sağlıklı yarınlarda kalın..

Yorumlar