MYOM (UTERİ) NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Myom nedir? Myom rahimde yahut rahim ağzında oluşan ve rahmin kendi doğal yapısında bulunan düz kas dokusundan gelişen iyi huylu kabul edilen tümöral yapılardır. Halk arasında "ur" olarak bilinmesi daha yaygındır. Myomlar büyüklük açısından bir bezelye tanesi kadar olabildikleri gibi bir basket topu büyüklüğünde olanlarda görülmektedir.
MYOM NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Genel anlamda pembemsi renkli ve yuvarlak yapıdadırlar. Ve rahmin içinde her hangi bir yerde oluşabilirler. Myom tıp dilinde  Myoma uteri veya uterin fibroid olarak da adlandırılır. Rahimde bulunan myomların her birine myom nüvesi denir.

Ergenlik dönemlerinde myom görülme olasılığı genel anlamada yoktur.20-35 yaş arasındaki kadınların sadece %20'sinde görülür. Ama yaş ilerledikçe, myom oluşumunda artma olmaktadır. Yapılan araştırmalar otuz beş yaşını geçirmiş kadınların yaklaşık %40'ında myom olduğunu göstermektedir.  Özellikle Myomlara en çok 35-45 yaş arasındaki kadınlarda rastlandığı görülmektedir. Bununla birlikte ergenlikte görülme olasılığının az olduğu gibi menopoz döneminde de görülme sıklığı düşüktür hatta menopoz öncesinde myom tanısı konmuş birçok kadında menopozla birlikte myomlarda küçülme gözlenmiştir.

Genellikle myomlar herhangi bir belirti göstermeden büyürler. Ancak jinekolojik testler aşamasında kendilerini gösterirler. Tabi ki ileriki süreçte myomun boyutlarının artması sonucu normalden uzun süren adet dönemleri, aşırı kanama nedeniyle oluşan kansızlık, karın bölgesinde oluşan şişkinlik veya büyüme, eğer bulunduğu bölge idrar torbasına baskı yapıyorsa sık idrara çıkma gibi durumlar görülebilir. İyi huylu ve küçük boyutlu olan myomlar sıklıkla tedavi edilmez. Ancak şikâyet oluşturan, ya da kötü tümörlerle karıştırılan myomlar laparoskopik cerrahi ile tedavi edilir.

Miyom tipleri:

1-Subseröz myom

2-İntramural myom (myometrium içerisinde)

3-Submüköz myom (endometrial kaviteye doğru büyümüş) adlandırılan üç çeşit myom çeşidi vardır. Bunların içinde en sık görüleni  İntramural myomlardır. Yapılan histerektomilerin yani rahim alınma ameliyatlarının en büyük nedeni rahimde oluşan myomlardır. Bir kadının rahminde tek bir myom görülebileceği gibi birden fazla myomda görülebilir.

Miyomlar hamileliği etkiler mi?

Rahimde myom olmasına rağmen gebelik de oluşabilir. Bu gibi durumlarda, hamileliğin ilk üç ayında yani erken dönemlerinde myom genel anlamda büyür. Ama sonraki süreçte yani hamileliğin ilerleyen zamanlarında oluşmuş olan myomlar küçülebilir veya sabit kalabileceği gibi büyümeye de devam edebilir. Aslına bakarsanız bunu önceden kestirmek gerçekten çok zordur. Hamilelikten önce oluşmuş olan miyomlar hamilelik sürecinde dolaylı ya da doğrudan tıbbi etkiler oluşturabilirler.

Hamilelik döneminde miyomların neden olacağı problemler miyomun oluştuğu ve yerleştiği bölgeye, sayısına ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösterirler. Eğer ki myom çok özellikli bir bölgeye yerleşmemişse hamilelik sırasında genel anlamda karın ağrısı dışında herhangi bir soruna neden olmazlar. Fakat kaviteye yakın bir bölgeye yerleşmiş myomlar düşük oluşma olasılığını arttırır.  Bu gibi durumlar da risk almamak adına tedavi gerekebilir.

Yorumlar