MİDE ÜLSERİ OLANLAR BU YİYECEKLERDEN UZAK DURUN!

Mide ülseri bilindiği gibi mide'de oluşan hasarlar sonucu ortaya çıkan yaralardır. Bir çok unsur mide içinde ya da bağırsaklar'da yaralara neden olmaktadır. Özellikle günümüzdeki sağlıksız beslenme alışkanlığı ülseri tetiklemektedir bu nedenle yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağında aşınmalar ortaya çıkar ve sonuç ülsere neden olur.
MİDE ÜLSERİ OLANLAR BU YİYECEKLERDEN UZAK DURUN!
Mide ülseri olan kişiler beslenmelerine dikkat etmelidirlerki çünkü ülserin iyileşmesi için bazı gıdaları tüketmekten kaçınılmalı aksi halde mide ülseri iyileşmediği gibi daha da kötüleşebilir.

Mide ülseri neden olur?

Alınan ilaçlar ya da dikkatsiz beslenme gazlı ve alkollü içecekler gibi bir çok neden mide ülserine neden olmakta ayrıca sigara kullanımıda mideye hasar vermektedir. Mide ülseri olanlar hangi besinleri tüketmemeli? evet bu yazımda sizlere nelerden vazgeçmeniz gerektiğini kısaca açıklayacağım.

Mide ülseri olanların yememesi gerekenler

Sigara ve alkollü içecekler mide içindeki asit seviyesini artırır bu nedenle ülsere neden olur ve ülseri olan kişelerde ise iyileşmeyi geçiktirir. Alkollü içeceklerden uzak durulması gerektiğini uzmanlar belirtmektedir.


Kafein içeren içecekler ülsere neden olmadığı gibi var olan ülserin iyileşmesini geçiktirir bu nedenle ülseri olan kişiler kahve gibi kafein içeren içeceklerden uzak durması gerekir.

Toplumda baharatlı yiyeceklerin ülsere neden olduğu bilinsede aslında bu bilgi yanlıştır hatta bazı biberler midedeki asitin oluşmasını engellediği ortaya çıkmıştır. Fakat baharatlı yiyecekler var olan ülserin iyileşmesini geçiktirir.

Mide ülseri olan kişilerin kırmızı etten uzak durması gerekir aksi halde ülser semptomları daha da artar. Mide yiyecekleri eritmek için asit üretir kırmızı et ise yüksek oranda yağ ve protein içerir bu nedenle kırmızı et tüketimi sonrası mide asit üretimini fazlalaştırır.

Ülseriniz var ise gazlı içeceklerden de uzak durmalısınız çünkü ince bağırsak ve mide duvarına gazlı içecekler zarar verir. Ayrıca midedeki asit oranı gazlı içeceklerdeki sitrik asit sayesinde aşırı artar ve ülserin iyileşmesini engeller.

Bazen mideyi rahatlatmak için bir bardak soğuk süt içmeyi deneriz fakat süt mideyi rahatlatmaz aksine içeriğinde bulunan yağ ve protein mide asiti üretmesine neden olarak peptik ülseri artırır. Süt ve süt ürünleri ülseri olan kişiler için kaçınılması gereken içecek ve yiyecekler arasındadır.

Ülser semptomların artmasına neden olan tuz ve tuzlu yiyecekler aynı zamanda mide ülseri riskinide artırmaktadır. Eğer ülseriniz var ise tuz ve tuzlu yiyeceklerden uzak durunuz çünkü bir neden de tuzdaki yüksek sodyum ülser ilaçlarının etkisini azaltır.

Evet sizinde aktif mide ülseri rahatsızlığınız var ise kesinlikle yediğinize ve içtiğinize dikkat etmelisiniz çünkü saymış olduğum bu yiyecekler ülserin iyileşmesini geçiktirdiği gibi ülserin ilerlemesinede neden olabilir. Bu nedenle doktor tavsiyesi üzerine beslenmenizi şekillendirmelisiniz.

Yorumlar