MİDE FITIĞI NEDİR? NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mide fıtığı, vücut yapısı yâda başka bir deyişle anatomik yapısı nedeniyle midenin üst taraftan yemek borusuna doğru sarkması olarak tanımlanmaktadır. Mide fıtığı midenin üst tarafında bulunan kasların gevşemesi sonucu oluşmaktadır.
MİDE FITIĞI NEDİR? NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Elli yaşın üzerindeki kişilerin büyük çoğunluğun da mide fıtığı görülmektedir. Mide fıtığı bazı kişilerde herhangi bir şikâyete neden olmazken bazı kişilerde reflüye yol açabilir. Reflü rahatsızlığı olan kişilerin yaklaşık olarak yüzde kırk civarında mide fıtığı rahatsızlığı görülmektedir. Mide fıtığı şikâyeti yapılan cerrahi işlem sonucunda neredeyse tamamen ortadan kalkmaktadır.

Mide fıtığı kişilerin günlük yaşantısını zor duruma sokan ya da yaşamsal tehlike arz eden bir hastalık olmamakla birlikte reflüye neden olması halinde, kişilerin şikâyetlerin artması veya fıtığın boyutunun büyük olması kişi de rahatsızlığa neden olmaktadır. Bu şekilde olan rahatsızlıklarda mide fıtığının iyileştirilme sürecine gidilmesi, gerekiyorsa da cerrahi müdahale uygulanması gerekmektedir.

Mide Fıtığı Oluşma Sebepleri

Karın içerisinde artan basınç mide fıtığına sebep olan en yaygın oluşumlardan birisidir. Karın içerisinde meydana gelen basınç, stres, kusma, mide bulantısı, bağırsakların aşırı hareketli olması, uzun süre devam eden öksürük,  ağır yük kaldırma gibi birçok nedenden dolayı artış gösterebilir. Aşırı kilo veya hamilelik de yine mide fıtığına sebep olabilecek faktörler arasında gösterilebilir.

Mide Fıtığı Belirtileri Ve Tanısı

Ufak olarak nitelendirilen fıtıklar herhangi bir şikâyete yol açmaz. Fakat orta ve büyük olarak adlandırılan fıtıklar kişide göğüs kemiğinin altında yanma, ağız içine su ve tüketilen besin artıklarının gelmesi, boğazlara kadar ulaşan ağrı, boğazın gıcıklanması, boğulacak gibi hissetme, uykudan uyandıracak şiddette öksürük gibi şikâyetlere neden olmaktadır. Mide fıtığı endoskopi yöntemi ile rahatlıkla teşhis edilebilir.

Mide Fıtığı Tedavisi

Mide fıtığı büyük boyutlarda ise ve diyaframda büyük oranda bir yırtığa neden olmuşsa cerrahi müdahaleye başvurulabilir. Mide fıtığı birçok insanda herhangi bir şikâyete sebep olmaz bu yüzden herhangi bir tedavi gerektirmez. Bazı vakalarda ise gaz, mide yanması, boğazda yanma gibi şikâyetlere neden olmaktadır. Bu gibi şikâyetler de mide girişini kontrol eden, kasın görevini yitirdiği tespit edilirse, yemek borusunda ciddi hasarlar oluşursa, boyutu çok büyük ise ve boğulmaya neden olmasın diye cerrahi müdahaleye başvurulur.

Cerrahi müdahale ile fıtık oluşumu sonucu göğüs boşluğuna kadar ulaşan mide olması gereken noktaya geri çekilir ve tekrar taşmayı önleyecek tedbirler alınır. Laporoskopi tekniği ile hastaya büyük bir kesi açmadan ameliyatın rahat bir şekilde gerçekleşmesi sağlanır.

Yorumlar