MANTAR HASTALIKLARI NEDEN OLUR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Mantarlar, ciltde ve tırnakların altında çoğalan ve sadece mikroskop ile görülebilecek derecede küçük mikro organizmalardır. Bu mikroorganizmaların oluşturduğu mantar hastalığı cilt ve tırnaklarda görülen ve oluştuğu bölgede değişkenliğe neden olan bir hastalık çeşididir. Belirtileri görüldüğü yere göre değişkenlik göstermektedir.
MANTAR HASTALIĞI NEDEN OLUR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Mantar Hastalığı ve Belirtileri

Ayak mantarı : Parmak arası kaşıntılı,kuru ve döküntülüdür. İleri vakalarda kabarcık,akıntı ve şişme görülebilir.

El mantarı : Avuç içinde ve parmak aralarında kalınlaşma görülür.Genel anlamda sadece tek ilde görülür.

Tırnak mantarı : Tırnak üzerinde sararma,beyazlama ve kalınlaşma gözlemlenir.Tırnak hastalıkla birlikte kırılganlaşıp düşebilir.Tırnak çevresindeki ten yapısı deformasyona uğrayabilir.

Kasık mantarı : Cilt rengi kahverengi ve kırmızıya dönüşür.Şiddetli kaşıntılar söz konusudur.Minik kırmızı kabarcıklar görülür.Genel anlamda cinsel organlara bulaşmaz.

Saç mantarı : Mantar olan bölge yara olup  kabuk bağlar. Kaşıntılıdır.Saçta olduğu noktalarda dökülmeler meydana gelir.

Mantar Hastalığı Neden Olur ?

Mantar hastalığının birden fazla oluşma nedeni vardır. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak.

Kirli temas :

Bazı mantar hastalıkları kişilerin kirli yüzeylere temas etmesi sonucu ortaya çıkar.Örnek vermek gerekirse pis sularla temas veya kirli hazuda yüzmek.Aynı şekilde mantar hastlığı olan kişi veya hayvanlarla temas da hastalığa sebep olabilir.

Aşırı antibiyortik kullanımı :

Vücudumuzda hem yararlı hemde zararlı bakteriler aynı anda yaşamaktadır.Yararlı bakteriler mantarların çoğalmasını engeller .Fakat fazla miktarda alınan antibiyotikler bu yayarlı bakterilerinde yok olmasına neden olduğu için mantar hastalığına neden olmaktadır.Bu nedenle aşırı antibiyotik kullanmakdan kaçınmak gerekir.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması :

Hastalıklarda başetme konusunda hepinizin bildiği gibi bağışıklık sisteminin güçlü olması çok önemlidir.Bu nedenle şiddetli hastalıklar,kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar,gıdasız kalmak veya yeterince vitamin alamamak, hamilelik vb sebeplerden dolayı bağışıklık sisteminin zayıflaması bir takım mantar hastalığına neden olabilir.

Obezite ve diğer sebepler

Mantarlar nemli ve karanlık ortamları çok sever.Bu nedenle kilolu insanlarda cilt kıvrımları daha fazla  olduğu için şişman olarak tabir edilen kişilerde daha büyük sıklıkla görülür.Bunun dışında şeker hastası olan kişilerin idrarında azda olsa şekere rastlandığı için bu kişilerde kasık mantarı görülme olasılığı fazladır.Bunların dışında su ile sürekli temas halinde olan kişilerde de görülme olasılığı yüksektir.

Mantar Hastalığı Tedavisi

Aşağıda sıralayacağımız önlemler sayesinde hastalık tedavi edilir :

o    Hastalığın oluştuğu bölge hergün düzenli olarak yıkanmalı, yıkandıktan sonra güzelce kurulamak çok önemlidir.Parmak araları kesinlikle ıslak bırakılmamalıdır.

o    İç çamaşırı, çorap ve kıyafetler düzenli olarak değiştirilmelidir.

o    Kıyafetler yüksek derecede yıkanmalıdır.

o    Mantar hastalığı olan bölgöye kozmetik ürün sürülmemelidir.

o    Mantar önleyici krem ve spreylerle hastalık tedavi edilir.

o    Saçkıran olarak bilinen türünde selenyum sülfit ve ketokonazol şampuanlar kullanılması gerekir.

o    Tırnak mantarları diğer mantar türlerine göre daha inatçı mantar türüdür. Bu nedenle tırnak üstlerinde kullanılan cilalarla birlikte ilaç kullanımıda mutlaka yapılmalıdır.

o    Bunların dışında bitkisel yöntemlerde mantar hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır.

Yorumlar