LÖSEMİ NEDİR? TEDAVİSİ VAR MIDIR? KISACA

KAN KANSERİ (LÖSEMİ): Lösemi, kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların normal sayılan seviyenin üstünde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türüdür. Yüksek oranda ki olgunlaşmamış ve malign hücrelerin normal ilik hücrelerinin yerine geçmesi ile iliklerde hasar oluşmasına neden olur.Bunun sonucunda  kan pıhtılaşmasında rol oynayan plateletler ile savunmayı sağlayan lökositlerin sayısı azalmaya başlar. Bu da lösemi hastalarında kanamaların ve zedelenmelerin artmasına, kolay enfeksiyon kapmalarına neden olur. Savunma mekanizması zayıflar. Hastalığın ileri seviyelerde kırmızı kan hücresi eksikliği anemiye, nefes darlığına sebep olabilir.
Bunun dışında yorgunluk,zayıflık, ateş ve bazı nörolojik semptomlar, diş etlerinde kanama ve şişkinlik gibi belirtiler de gösterebilir.
LÖSEMİ NEDİR? TEDAVİSİ VAR MIDIR? KISACA
Lösemiler, vücuttaki kan üretim sistemini etkileyen kanserlerdir. Lösemiler akut veya kronik olarak  ve tümörün yayılım ve gelişim özelliklerine göre sınıflandırılırlar.Bu sınıflandırmadan kısaca bahsetmek gerekirse sırasıyla :

1)Akut Lösemiler:

Akut Lenfoid Lösemi (ALL): Normalde lenfosit adı verilen olgun kan hücresi tipine dönüşmesi gereken lenfoblast isimli olgunlaşmamış kan hücrelerin artması ile tanımlanmaktadır. Bu lenfoblastlarin sayıları çok miktarda artar ve genelde lenf düğümlerinde birikerek şişliklere neden olurlar.En fazla çocuklarda gözlemlenir.On beş yaş altındaki çocuklarda görülen löseminin %80 ni ALL dir. Bazen ileri yaşlarda da görülmesine rağmen genel anlamda elli yaşın üzerinde çok nadir görülür.

Akut Myeloid Lösemi (AML): Myeloblast adı verilen ve normal kan hücrelerine  dönüşmesi gereken hücrelerde çoğalma bozukluğu olarak ortaya çıkar. Anemi  ve sık enfeksiyona yakalanma gibi şikayetlerle kendini gösterebilir. Ergenlik döneminde ve yirmili yaşlarda rastlanan löseminin yüzde ellisi , yetişkinlerdeki lösemilerin de %20 sini AML oluşturur.

Kronik Lösemiler

Kronik lösemi, görüntü de gelişmiş ancak normal gelişmiş kan hücrelerinin yapması gerekenleri yapamayan kan hücrelerinin aşırı üretimi olarak tanımlanır. Kronik lösemi diğer lösemi türlerine göre yavaş ilerler ve sonuçları daha az ölümcüldür. Temel olarak kronik lenfoid lösemi ve kronik myeloid lösemi iki alt gruptan oluşur.

Genel olarak lösemiler tüm kanserlerin %2 sini oluşturmaktadırlar. Erkeklerde kadınlara göre  daha fazla gözlenmektedir.Beyaz ırkta görülme olasılığı daha yaygındır.Çocuklara oranla yetişkinlerde görülme olasılığı daha yüksek ve daha tehlikelidir.

Belirtiler

Hastalık seviye seviye artarak ilerleme gösterir.Kan pıhtılaşmasında rol alan pulcukların yapımındaki azalma ile diş eti kanamaları,burun kanaması,cilt altı kanamaları gibi çeşitli kanamalar meydana gelir. Cilt de sık sık morluklar görülür veya da herhangi bir kesik oluştuğunda kanamayı durdurmak güçleşir.Hastalarda dalak genel anlamda büyümüştür.Karında şişkinlik hissi vardır.erken dönemlerde genelde nezle gibi sık görülen hastalıklara benzediğinden hemen anlaşılmaz.Bunların dışında baş ağrısı,saç dökülmesi,sık sık hastalanma,ateş ,eklemlerde ve kemiklerde ağrılar,ateş görülebilir.

Tanı

Öncelikle kişinin rahatsızlıklarından ve muayene sırasında hastalıkla ilgili bulguların tespit edilip şüphelenilmesi gerekir; ve kan testleri yapılarak hastalık tespit edilebilir. Daha sonra kemik iliği biyopsisi, özel kan testleri ve genetik testler yapılarak hastalık tespit edilir.

Tedavi

Lösemi tedavisinde son zamanlarda önemli adımlar atılmışs da henüz hastalığın tam olarak neden ortaya çıktığı tespit edilemediğinden bu anlamda hiç bir tedavi yapılamamaktadır.tedavi ancak hastalığı iyileştirmeye yöneliktir.tedavi hastalığın tipine ve derecesine göre değişiklik gösterir. Radyasyon (şua) tedavisi,çeşitli ilaçlar,bağışıklık sistemini güçlendirme tedavisi ve kemik iliği nakli gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.Bu tedavi şekillerine ek olarak yeni tedavi yöntemleri sürekli araştırılmaktadır.Hastalık esnasında hastalar en çok aşırı zayıflık,mikrobik rahatsızlıklar ve organ yetmezliklerinden ötürü kaybedilmektedir. Kimi zamanda hastalık ortadan kaldırılırken yıllar sonra yeniden görülebilmektedir.Son olarak belirtmek de fayda var yazımız genel bir bilgi verme nedeniyle yazılmıştır. Bu nedenle kesin bir kanıya varmak için uzman bir kişi ile görüşmek şarttır.Sağlıklı günler.

Yorumlar