İŞ İÇİN SAĞLIK RAPORU NEREDEN ALINIR?

Yeni yasalara göre yeni iş yerine başlayacak kişilerin ortak sorunu iş yerine başlamadan önce iş için sağlık raporu  nereden alınır sorusu. İş yerine başlamadan önce gerekli evraklar hazırlanır fakat hangi evrak nereden alınır bilinmesse işe başlamadan önce bir kaç gün boşa gidebilir. Yakın zamanda aynı sorunla ben karşılaştım yeni işe başlayacak arkadaşlar bu sorunla karşılaşmasını istemediğim için bu yazı hazırlamış bulunmaktayım.

Sağlık ocakları iş için sağlık raporu veriyor mu? sağlık raporu nereden alınır? sağlık raporu ücretlimidir? bu soruların cevabını bu yazımda bulacaksınız.
İŞ İÇİN SAĞLIK RAPORU NEREDEN ALINIR?
Yeni işe başlayacak arkadaşlar yol gösterici yazımı okuduktan sonra iş için sağlık raporu nasıl alınır öğrenmiş olacak.

İş için sağlık raporu nereden alınır 2016

Bir çok kişi sağlık raporu almak için aile hekimine başvurur fakat sağlık ocağında tekstil gibi 10 kişiden fazla işci çalıştıran işyerleri için sağlık raporu verilmemektedir. Eğer market, mağaza gibi işyerleri için sağlık raporu gerekli ise sağlık ocağından alabilirsiniz.

Sağlık ocağından iş için sağlık raporu alınır mı? Her iş için sağlık ocağı rapor vermemektedir. Gireceğiniz işe göre değişmektedir sağlık ocağı size öncelikle ne işi için sağlık raporu gerekiyor diye soracaktır eğer 10 kişiden fazla işçi çalıştıran bir işe girecekseniz sizee raporu vermeyecektir. Özel poliklinikler sağlık raporunu vermektedir fakat sizden 75 tl gibi bir ücret talep edecektir. Devlet hastaneleri de iş için sağlık raporu vermektedir fakat devlet hastaneleride sizeden alacağınız raporun özelliğine göre 50 ya da 75 tl ve işiniz ağır sanayi işi ise daha fazla ücret talep edecektir.

Kısaca iş için sağlık raporunu ister özel hastaneden ister devlet hastanesinden alın sizden belirli bir ücret alacaklardır.

Fakat bazı sağlık ocakları iş için sağlık raporu vermektedir yani o radaki doktorun iyi niyetine bağlıdır.

Şimdi sizlere başımdan geçen yaşanmış bir olayı anlatacağım. Ben ve iki arkadaşım iş için sağlık raporu almak için bulunduğumuz ilçe ve mahalledeki sağlık ocağına gittik ben Altınşehir sağlık ocağına giderken diğer arkadaşım İkitelli deki sağlık ocağına gitti arkadaşıma sağlık raporu verilirken bana ve diğer arkadaşa sağlık raporu verilmedi.

Yeni kanuna göre iş yerinin anlaşmalı doktoru veya hastanelerden iş için sağlık raporu verildiği söylendi ve bende devlet hastanesine gittim şunu belirteyim bazı devlet hastaneleri randevu istemektedir. Ben randevu istemeyen Başakşehir devlet hastanesine gittim akciğer filmi cektiler sağlık raporunu verdiler. Burdan yetkililere seslenmek istiyorum iş için sağlık raporunu sağlık ocakları versin çünkü devlet hastaneleri ve özel hastaneler para almaktadır muayene ise kesinlikle yapılmamaktadır. Hastaneye gittiğimde sadece ne için sağlık raporu gerekli diye sordular ve sadece akciğer filmi çekip rapora iş için engeli yok diye imza attılar. Doktar hanım ne muayene etti nede yüzüme baktı bu şekilde ben de doktorluk yapabileceğimi belirterek yazımı bitirmek istiyorum.

Yorumlar