GENİTAL ESTETİK NEDİR?

Son zamanlarda kadınların tercih ettiği estetik ameliyatlardan bir tanesi de fiziksel problemler ya da kadının cinsel organı ile ilgili istekleri nedeniyle genital bölgede yapılıyor. Vajina ve vulva estetikleri diğer değişle genital estetik bazen işlevsel nedenlerle bazen kozmetik sebeplerle uygulanabiliyor.

Bu ameliyatlar özellikle rahim sarkması, idrar torbasının sarkması, ya da cinsel birleşmenin ağrılı olmasını engellemek için yapılan vajina genişletme amaçlı yapılan operasyonlar fiziksel amaçlı yapılan genital estetikler olarak değerlendirilir. Lapioplasti (iç dudak estetiği),  Vajinoplasti (vajina daraltma), genital bölge yağ enjeksiyonları, g noktası büyütme operasyonları, büyük dudakların küçültülmesi gibi işlemler ise daha çok kozmetik amaçlı yapılan estetik operasyonlar olarak kabul edilir.
GENİTAL ESTETİK NEDİR?
Günümüzde bile cinsellik hala toplumumuzda rahatlıkla konuşulan bir konu olmasa da tatmin edici ve düzenli bir cinsel yaşam tüm yetişkin bireylerin isteğidir. Özgüven iyi bir cinsel yaşamın temelini oluşturur. Kadınlar için yüz güzelliği ve vücut ölçüleri gibi konuların yanında genital organlarının görünüşü de kişisel güven açısından oldukça önemlidir. Eğer ki normalden farklı bir genital organa sahipse bu kadının kendine olan özgüvenini sarsıp normal bir cinsel hayat yaşamasına engel olabilir.
Kadın dış genital organı, tıp dilinde labia major olarak adlandırılan dış dudaklar, labia minor denilen iç dudaklar, klitoris, kızlık zarı ve vajinadan meydana gelmektedir. Bu bölümlerin her birine estetik açıdan müdahale edilebilir.

Genital bölgelerde oluşan sorunlar gebelik sonrası oluşabileceği gibi doğuştan da meydana geliyor olabilir. Doğuştan gelen sorunlar da dış genital organlar da oluşabileceği gibi iç genital organ anormallikleri; hiç gelişmeme, fazla gelişme ya da anormal gelişme şeklinde olabilir. Bu tür durumlar ergenlik döneminde adet kanamalarında veya doğum esnasında ortaya çıkabilir. Rahmin veya vajinanın gelişme göstermediği durumlarda ayrıntılı hormonal tetkiklerle cinsiyet anormallikleri araştırılır.

Zaman zamanda normal olan dış genital organlar ergenlik dönemine gerektiğinden az ve ya gereğinden fazla gelişme gösterebilir. Ergenlik döneminde yaşanan bu problem kişiyi psikolojik anlamda olumsuz olarak etkileyebilir. Bu nedenle cinsiyet anlamında normal olan bu bireylerin fiziksel anlamdaki şikâyetleri uygulanan genital estetik operasyonuyla giderilebilir. Doğum sonrası oluşan fiziksel deformasyonlar da aynı şekilde operasyonla giderilebilir. Burada önemli olan doğru tekniğin uzman kişilerce uygulanmasıdır.

Uygulanan genital estetik operasyonlar kısaca şunlardır,

VAGİNA ESTETİĞİ

Doğum sonrasında vajinada genişleme ya da doğum sonrası dikişlere bağlı bölgede kötü bir görüntü oluşmuş olabilir. Bu gibi durumlarda sorun Vaginoplasti adı verilen operasyon ile çözülebilir. Ve kişi önceki görüntüsüne kavuşabilir. Hastanın durumu ve tercihi doğrultusunda lokal anestezi veya sedasyon uygulanarak yapılabilir. Genel anlamda hastanede yatmak gerekmez. Fakat iyileşme süreci tamamlanana cinsel ilişkiye girilmemelidir. Bu süre üç ile dört hafta arasında değişiklik göstermektedir.

LABİA MİNORA  (İÇ DUDAKLARIN KÜÇÜLTÜLMESİ)

En fazla uygulanan genital estetik operasyonlardandır. Bir diğer adı Lapioplastidir. Bu işlem iç dudakların normalden daha büyük ve sarkması gibi durumlarda uygulanmaktadır. Bu gibi sorunlar estetik açıdan olduğu gibi hijyenik açıdan da sorun yaratabilir. Lapioplasti operasyonları yarım saat gibi kısa bir sürede gerçekleştirilirler. Hastanede yatmak gerekmez. Operasyon sonrası bir süre ağrı olsa da yaklaşık üç hafta sonra cinsel hayata devam edilebilir.

 LABİA MAJORA (DIŞ DUDAK ESTETİĞİ)

Aşırı derecede zayıf olan kadınlar da veya bazen de ileri yaşlardaki kadınlarda dış dudaklar normal yapısını kaybederek iç dudakları ve klitoris örtemeyecek hale gelir. Estetik anlamda soruna neden olan bu gibi durumlarda kişinin vücudundaki başka bir bölgeden elde edilen yağ dokusu, olması gereken hale getirildikten sonra dış dudakların içine enjekte edilerek gerçekleştirilir. İşlem için lokal anestezi yeterlidir. Ve genel olarak dikişsiz uygulanır. Kişi bir hafta içerisinde normal cinsel hayatına dönebilir.

PUBİS ESTETİĞİ

Pubis göbeğin hemen alt kısmında yer alan sivri ve çıkıntılı bölüme verilen addır. Kişi ayaktayken tüm pubis dışardan rahatlıkla görülebilir. Bu durum gençlik dönemlerinde gergin olmasına rağmen ilerleyen yaşlarda içi boşalıp sarkabilir, yağ kitlesi artarak daha çıkıntılı bir hale gelebilir. En büyük şikâyetler yağ birikimine bağlı olarak çıkıntılı hale gelmesi durumudur. Bu durum kıyafetlere rağmen çok belirgin bir şekilde görülebilir ve kötü bir görüntüye neden olur. Bu durum çok zor olmayan cerrahi operasyonla çözüme ulaştırılabilir. Kişi iki gün gibi kısa bir sürenin ardından normal hayatına dönebilir.

Yorumlar