EVDE YAPILAN DOĞAL SAÇ BAKIM MASKELERİ

Saçlar hem erkekler için hemde kadınlar için gerçek anlamda güzel görünmenin temel yapı taşlarından biridir.O yüzden kişi kaç yaşında olursa olsun mutlaka saçlarının iyi görünmesine dikkat eder.Peki bizim için bu kadar önemli olan saçlarımıza ne kadar iyi bakıyoruz. Bazılarınızın vaktim yok , bazılarınızın işte saç bakımları çok pahalı bu hayat şartlarında nasıl yapalım dediğinizi duyar gibi oluyorum.İşte bütün bunlardan kaynaklı hem kendim hem de sizler için evde bulunan malzemelerle hazırlanan maskeleri araştırıp sizlerle paylaşmaya karar verdim.
EVDE YAPILAN DOĞAL SAÇ BAKIM MASKELERİ
Aşağıda sırayla bahsedeceğim evde yapabileceğiniz maskelerde kullanacağınız ürünler neler mi diyenler için sayacak olursak zeytinyağı, yumurta, yoğurt ,çilek, süt, limon, sirke ve bal dan oluşuyor. Ürünlerden de anladığınız gibi her evde bulunan yiyecek maddelerinden oluşmakta.Peki bu ürünler ne işe yarıyor diyenler için kısaca ürünleri de anlatmak istiyorum.

Evde yapılabilecek saç bakım maskeleri

Zeytinyağı: Eminim ki benim gibi birçoğunuz da arkadaş bu zeytinyağının iyi gelmediği bir yer var mı diyorsunuzdur.Zeytinyağı özellikle kuru saçlı olan kişilerde saçın canlanmasını ve tekrar genç haline dönmesine  daha parlak görünmesine neden olur.Aynı zamanda doğal bir saç kremi görevini de yerine getirir.Özellikle uzun süreli bakımlarda çok etkilidir.

Süt: Yumuşacık saçlara sahip olmak isteyenler saçlarını sütle beslemelidir.

Limon: Saçım çok yağlı diyenler işte aradığınız çözüm limonda .Saçınızı yağdan arındırmak için limon kullanabilirsiniz. Tabi yeterli oranda su ile birlikte.aynı zamanda saç rengini açmak isteyenler papatya gibi limona da başvurabilirler.

Elma sirkesi: Yine öncelikle yağlanmayı önleyen diğer bir üründe sirkedir. Sirke aynı zamanda Kaşıntı ve kepeği önlerken saç uzamasına da etki eder.

Bal: Nemlendirici özelliği olan bal evde yapacağımız maskeler için temel malzemelerden biridir.Özellikle mat ve kuru saçlar için çok önemlidir.Cansız görünen saçın nemini arttırarak daha iyi görünmesini sağlar .

Gelelim evde saçlarınız için kolayca hazırlayacağımız maskelere,

1. Çilek maskesi :

Çilek içerisinde bol miktarda C vitamini barındıran meyvelerden biridir.Bu nedenle saç derisinin yağ kontrolünü yapabilmemiz için harika bir kolaylık sağlar.Çilek saçınızın o hep söylenen Ph dengesini düzenler ve saçınıza doğal bir parlaklık kazandırır. Fakat bu maskede dikkat edilmesi gereken nokta şudur durulama esnasında son derece hassas davranmak gerekir.Yoksa saçta aşırı yağlanmaya neden olabilirsiniz.

Malzemeler

•    Bir avuç taze çilek (orta ve daha uzun saçlar için daha fazla kullanın)
•    1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı
•    1 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı ve uygulanışı

a) Öncelikle çileklerimizi ince bir püre haline gelecek şekilde eziyoruz veya robottan da geçirebiliriz.Diğer malzemeleri de ekleyerek maskemizi kullanıma hazır hale getiriyoruz.

b. Islak saçımıza saç diplerine ve uçlarına masaj yaparak uyguluyoruz.

c. Ardından ılık suyla durulayın. Çileğin doğal ve hoş kokusu sebebiyle ayrıca bir koku sürmenize de gerek kalmayacaktır.

Bu maskeyi yaptıktan sonra dikkat edilmesi gereken nokta ayrıca bir nemlendirici kullanmamak gerektiğidir.Çünkü bu saçımızın yağ dengesini bozup daha fazla yağlanmasına neden olacaktır.

2-Besleyici yumurta maskesi:

Vücudumuz için temel besin kaynaklarından biri olan yumurta içinde bulunan  vitaminler sayesinde saçlarımız içinde son derece besleyici bir üründür. Saçların büyümesini,daha canlı ve parlak görünmesini,saçın uzamasını, saç dökülmesini ve kelliğini önler. O yüzden yumurta denildiğinde yüzünü ekşitip kokar diyenlerin bu özellikleri iyice okumasında fayda var bence.

Malzemeler

•    1 yumurta (saç uzunsa 2 adet kullanın.)
•    1 limon
•    1 su bardağı süt
•    2 yemek kaşığı zeytinyağı
Not:Yumurta adetine göre diğer malzemeleri oranlamak gerekir.

Hazırlanışı ve uygulanışı

a.    Öncelikle yumurtaların sarısını ve beyazını birbirinden ayırıp sarılarını ayrı temiz bir kaba koyun.

b.    Sütü ve zeytin yağını karıştırın.Bu karışıma yumurtayı ekleyip tekrardan güzelce karıştırın.

c.    Son olarak karışıma limon suyunu ekleyip maskemizi kullanıma hazır hale getiriyoruz.Limon saç derinizde ferahlatıcı bir etki uyandıracaktır.

d.    Maskeyi saç köklerinize ve saç uçlarına tamamen masaj yaparak yediriyoruz.En az beş dakika beklemek de fayda var süreyi uzatmanın herhangi bir sakıncası yok. Daha sonra ılık veya soğuk su ile saçlarımızı güzelce duruluyoruz.Saçları maskeden tamamen arındırmak çok önemlidir.

Hızlı İpuçları

● Yumurta akını yağlı saçlar ve yumurta sarısını kuru, kırılgan saçlar için kullanın. Tüm yumurtayı ise normal saçlar için kullanabilirsiniz.

● Fazla limon suyu saç derinizde yanma hissi uyandırabilir.Bu nedenle  2 yumurta sarısı için bir limonun suyu yeterli olacaktır.

● Yumurta kokusundan çok rahatsız olanlar ayda bir kez uygulayabilir.Ve maskeden sonra bol kokulu bir şampuanla bu kokudan kurtulabilirler.

3. Muz saç maskesi:

 Muz  yaz kış çok rahat bulacağımız meyvelerden birisidir.Bu maskenin en büyük özelliği saç kırılmasını ve saç dökülmesini engelleyip zamanla tamamen ortadan kaldırır. Muzun inanılmaz nemlendirici özelliği saçın daha esnek bir hale gelmesini sağlar.

Malzemeler

•    İki adet olgunlaşmış muz
•    1 yemek kaşığı zeytinyağı
•    1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı
•    1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı ve uygulanışı

Öncelikle muzlarımızı  güzelce  püre haline getiriyoruz.Kesinlikle iri parçalar kalmamalıdır.Daha sonra diğer malzemelerimizi muzun içine ekleyip güzelce karıştırıyoruz.Etki bırakması için en az beş dakika uygulamak gerekir.Maskeden sonra illaki şampuan kullanmaya gerek yoktur.Fakat dilerseniz bir saç kremi ile saçlarınızı daha rahat tarayabilirsiniz.

4. Yoğurt maskesi:

Yoğurt, vitaminler ,antioksidanlar, protein ve kalsiyum içeren zengin besin maddesidir.Özellikle  aşırı yağlı saç derisi için  yağlanmayı ayarlayıcıdır. Uzadıkça nemini kaybeden saçlar içinde nem dengesini sağlamaya yardımcıdır.Nemlendirici özelliğini arttırmak için çilek vaya muz  gibi nem sağlayıcı diğer besinlerle birleştirilebilir.

 Malzemeler

•    Yarım bardak yoğurt (daha az saç hacmi veya uzunluğuna bağlı olarak değiştirilebilir)
•    1 çay kaşığı bal
•    1 çay kaşığı elma sirkesi

Hazırlanışı ve uygulanışı

Malzemelerimizin tamamını bir kaba alıp güzelce karıştırın.Daha sonra saç uçlarına diplerine karışımı güzelce uyguluyoruz.En on beş dakika bekletip güzelce sıcak su ile duruluyoruz.Yoğurt kokusundan hoşlanmayanlar dilerlerse kokulu bir şampuanla saçlarını yıkayabilirler.

Not: Sirke saç derisinde yanma yapabileceğinden çok fazla kullanmamak da fayda vardır.

Dilerim bu kolayca hazırlayacağınız maskelerle saçlarınız daha güzel ve daha havalı görünürler. Mutlu yarınlar.

Yorumlar