ENDOMETRİOZİS HASTALIĞI NEDİR?

Endometriozis nedir? Rahmin içinde yer alan endometrium denilen dokunun, karın içerisinde yer alan başka dokulara yerleşmesi durumunda oluşan rahatsızlığa verilen addır.

Endometriozis hastalığının oluşma nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Bu konuda en yaygın olarak kabul edilen teori, kadınlar da her ay görülen adet kanamaları esnasında rahmin içindeki dokuların kadının tüplerinden içeriye doğru ilerleyerek karın boşluğunda bir noktaya yerleşmesi ve buradaki bölgede gelişmesini devam ettirdiği yönündedir. Bu süreçte bağışıklık sistemi de buna izin verecek ölçüde farklılık göstermektedir.
ENDOMETRİOZİS HASTALIĞI NEDİR?
Endometriozis hastalığı aslında sanıldığının aksine kadınların yüzde onunu etkileyen oldukça yaygın bir hastalıktır. Bu doku karın içi kabul edilen karın iç zarı, idrar kesesi, bağırsaklar ve rahim kanalında görülebildiği gibi karın dışında yani vajina ve göbek bölgesinde de görülebilir.
Rahim iç zarında oluşan kanama ile birlikte endometriozis bulgularının olduğu bölgelerde de kanamaya ve bazı şikâyetlere neden olabilmektedir.

Rahmin dışında oluşan dokular şiddetli adet ağıları görülmesine neden olabilir. Bu ileriki süreçte sürekli kasık ağrıları ve ne yazık ki kısırlık gibi bazı sorunlara da neden olabilir.

Hastalığın oluşma nedenlerinden birisinin de kalıtımsal olabileceği noktasıdır. O yüzden annenizde veya yakın akrabalarınızdan halanız, teyzeniz, gibi herhangi birinde olması durumunda sizin de bu hastalığı kalıtımsal olarak taşıdığınız düşünülmektedir. Bu yüzden bu gibi durumlarda endometriozis hastalığının sizde görülme olasılığı çok yüksektir.

Yumurtalık bölgesinde endometriozis hastalığının oluşması durumunda çikolata kistleri adı verilen kistler oluşabilir. Bu kistler büyürse ciddi problemlere neden olabilir. Bu nedenle özellikle ailesinde bu tür rahatsızlığı olanların bu kistler için özel muayene olmalarında fayda vardır.

Endometriozis bazı kadınlarda hiçbir sorun ve belirti imaresi göstermemekle birlikte bazı kadınlarda çok ciddi ağrılara ve şikâyetlere neden olabilir.

Endometriozis hastalığının belirtileri

Adet öncesinde karın bölgesinde görülen ağrı

Ağrılı adet dönemi

Ağrılı cinsel ilişki

Sırt ağrısı

Büyük tuvalette ağrı olması

Yukarıda saydığım şikâyetlerin hepsinin başka nedenleri de olabilmektedir. O yüzden bunları okuyup bende de var demek tek başına çok doğru değildir. Bunun için illaki bir uzmana gidip kontrol olmak gerekir.

Endometriozis Kısırlığa Yol Açar mı?

Araştırmalar neticesinde bütün değerleri normal olduğu halde hamile kalamayan birçok kadında endometriozis hastalığına rastlanmaktadır. Hastalığın kadının tüplerinde bir tıkanıklığa yol açtığı tespit edilmiş olsa da yine de tam olarak etkileme nedeni konusunda kesin bulgulara ulaşılamamıştır. Bu nedenle hastalık kısırlığa neden olur diyemeyiz. Ama aşağıda maddeler halinde belirteceğim nedenlerden ötürü yüksek ihtimalle kısırlığa sebep olmaktadır.

1.    Endometriozis yumurtalar içinde oluşmaktadır. Bunun neticesinde yumurtlama fonksiyonunu bozmaktadır.

2.    Spermleri öldüren doğan toksinler üremesini sağlamaktadır.

3.    Embriyonun (yani bebeğin ) rahmin içinde tutunmasını engellemektedir.

4.    Embriyonun (Bebeğin) gelişimi üzerinde de olumsuz etkileri vardır.

Nasıl bir tedavi uygulanmaktadır?

Bu hastalığı gidermek amaçlı yapılan tedavinin öncelikli amacı çekilen ağrıyı gidermek ve bu hastalığa bağlı görülen kısırlığı ortadan kaldırarak kadının hamile kalmasını sağlamak amaçlıdır. Bu nedenle cerrahi ve tıbbi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Yapılan araştırmalar da hastalığın Östrojen yani kadınlık hormonuna dayandığı gözlenmiştir. Menopoz ve hamilelik dönemlerinde görülmediği tespit edilmiştir. Yapılan tedaviler bu noktadan yola çıkarak dışarıdan verilen hormon takviyesi ile yanlış yerde oluşmuş dokunun hormonlardaki değişimin yarattığı baskıyla ortadan kalkması amaçlanmaktadır.

Yorumlar