DALMAÇYALI KÖPEĞİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Familya: Avı işaret eden köpek ve koku avcısı olarak bilinirler.
Diğer Adları: Dalmatian olarak da adlandırılır.
Rengi: Beyazın üstüne  kırmızımsı kahverengi ve siyah renkli beneklerden oluşmaktadır.
Çıkış Yeri: Yugoslavya
Çıkış Tarihi: çok eski zamanlar
Orijinal İşlevi: Yük arabası çekici
Günümüzdeki İşlevi: Arkadaş
Ortalama Ömür: 12-14 yıl arası bir ömür sürerler.
Kilo Erkek/Kilo Dişi: 18-27 kg ağırlığındadırlar.
Boy Erkek/Boy Dişi: Her iki cinsin boyu da 48-58 cm arasındadır.
DALMAÇYALI KÖPEĞİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Kökeni
Bu ırkın kökeni hakkında birbirine ters düşen birçok görüş bulunmaktadır. Ama bütün bunlara rağmen tartışmasız kabul edilen tek şey, geçmişlerinin çok eskilere tarihlere dayandığıdır. Helenik döneme ait duvarlar da ve Mısır rölyeflerinde süslemelerine rastlanmıştır.1700 lü yıllarda İngiltere de Bengal Pointeri olarak bilinen ve Dalmaçyalıya çok benzer bir köpek türünün olması Yugoslav kökenli olup olmadığı konusunda sorular sorulmasına neden olmuştur.

Ortaçağ dönemlerinde av köpeği olarak kullanılmışlardır. 19. yüzyılda ise küçük arabaları çekmekte kullanıldı. Ve bu anlamda ki şöhretleri hızla yayılmıştır.

Sahipleri ister atla, ister yürüyerek, isterse de arabayla yolculuk yapıyor olsun, onu mutlaka takip ederler. Bu yapıları nedeniyle insan dostu olarak büyük bir beğeni toplamışlardır.

Dalmaçyalı Köpeğinin özellikleri

Dalmaçyalı cinsi köpekler son derece fazla sayılan dayanıklılığa sahip olmasıyla ünlü orta büyüklükte tabir ettiğimiz boyutlara sahip kabul edilen bir köpek türüdür. Pointere çok benzeyen özelliklere sahiptir. Siyah veya kahverengi renkte benekleri olan kürkleri vardır. Bu beneklerin hiç biri birbirine benzemez ve leke tarzında değildirler. Vücutlarında oluşan beneklerin rengine göre burun rengi de değişiklik gösterebilmektedir. Kahverengi ve siyah renklere sahip çok güzel gözleri vardır. Benekleri ne kadar çok belirginleşirse değeri de o oranda artmaktadır. Dalmaçyalılar doğdukları zaman beyaz renkli doğarlar 2-3 hafta içinde onlara özelliklerini katan beneklerine kavuşurlar.

Neşeli ve oldukça oyuncu ruhlu bir köpektir. Sahibine karşı son derece sadık ve duyarlı bir yapıya sahiptirler. Bu köpekler daima insanlarla beraber olmak isterler. Yalnız kalmaya asla dayanamazlar. Bu durum onların depresyona girmelerine neden olur.

Dalmaçyalı Köpeğinin bakımı

Bu ırk köpekler ev yaşamı için çok uygundur. Evinizin bahçesi varsa yaz dönemi orada da besleyebilirsiniz. Fakat kışın kesinlikle içeri alınması gerekir. Bu hayvanlar kendilerine yapılan kötü bir davranışı asla unutmazlar. Başka canlılarla araları iyi olsa da bunu diğer köpekler için söylemek mümkün değildir. Kızdırılmakdan kesinlikle hoşlanmazlar bu gibi durumlar da tepkileri sert olabilir. Sosyalleşmeleri birçok köpek de olduğu gibi bu cins içinde oldukça gereklidir.

İnatçı yapıları nedeniyle onları eğitirken sabırlı ve öz verili olmanız asla sert bir hitap kullanmamanız gereklidir. İyi yetiştirilmezlerse saldırganlık eğilimleri gösterebilirler. Kökenlerinin av köpeği olmaları nedeniyle havlama eğilimleri oldukça fazladır. Koşmayı çok severler. Bu köpekleri dışarı çıkarıp koşmalarını sağlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde eşyalarınıza zarar verebilirler.

Dalmaçyalılar yılda iki defa yoğun denilecek oranda tüy dökerler. Günlük taranma ihtiyaçları vardır. Bu köpek cinsinin o köpeklere özel koku dediğimiz kokuları yoktur. Bu yüzden titiz insanlar için tercih edilebilen bir ırktır. Çok gerekmedikçe yıkamanıza da gerek olmayan bu sevimli canlıları almak isteyenler yazımızı okuyup karar verebilirler.

Yorumlar