BALGAM SÖKTÜRÜCÜ ÇAY TARİFLERİ

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde havaların soğumasıyla birlikte ne yazık ki hepimizi etkileyen üst solunum yolları hastalıkları ve bunlarla birlikte gelen öksürük ,balgam gibi şikayetler hepimizin kapısını tek tek çalmakta. Bu yazımızda bu tip şikayetleri hafifletecek ve zamanla iyileştirecek bir takım bitki çaylarından bahsetmek istiyorum.
BALGAM SÖKTÜRÜCÜ ÇAY TARİFLERİ
Sıcak bitki çayları hem boğazımızı yumuşatmaya yararken diğer yandan mide kaslarımızı da zorlayan öksürüğü hafifletir hemde balgam atmamızı sağlayarak vücudumuzda oluşan enfeksiyondan da kurtulmamızı sağlarlar.Ama şunu belirtmek de fayda var her şeyin fazlasının zararlı olacağını unutmadan tüketmek de fayda var.Özellikle hamileler kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdırlar.

BALGAM SÖKTÜRÜCÜ BİTKİ ÇAYLARI

Gelelim balgam söktürücü çaylara,

Kekik Çayı:
Geçmiş zamanlardan beri özellikle soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılan kekik aynı zamanda iyi bir balgam söktürücüdür. Ayrıca öksürüğün oluşturduğu  kasılmaları azaltır.
İçtikten bir süre sonra boğazı yumuşatırken diğer taraftan midenin de rahatlamasına neden olur. Vücut ısısını yükselterek terlemeye neden olarak hastalığın bu yolla vücuttan hızlıca atılmasını sağlar. Kekik çayını balla destekleyerek bu etkinin daha uzun sürmesini sağlayabilirsiniz.

Nane Çayı:
Gribal enfeksiyonlar yüzünden dolan ciğerlere ve öksürük için akla gelen diğer bitkilerden biri olan nane ayrıca mide bulantısına iyi gelir  ve kas ağrılarını da hafifletir. Nane çayı içerek boğazımızı yumuşatacağımız gibi nane çayının buharını soluyarak ciğerlerimizin açılmasını sağlayabiliriz.Ayrıca yine nane bitkisinin yağını boğaz ve göğüs bölgemize sürerek rahatlama sağlayabiliriz.

Okaliptüs Çayı
Bilinen  en etkili balgam söktürücü bitkilerden biridir. Bu çayı tüketmek boğazı yumuşatırken bir yandan da öksürüğü hafifletir diğer taraftan da boğazda birikip bizi rahatsız eden  balgamı  atmamıza yardımcı olur. Ayrıca çeyrek tencere kaynar suya  5-6 adet okaliptüs yaprağı atıp buharını bir süre soluduğunuz takdirde solunum yollarınızın ve  ciğerlerinizin açıldığını görürsünüz.

Anason Çayı
Özellikle bebeklerde gaz ağrısını gidermek  ve şişkinliği almak için kullanılan anason bitkisinin içinde bulunan alpapinene ve creosol maddeleri tıkanıklığı açarak öksürüğün azalmasına neden olur.Aynı zamanda antiseptik özelliği bulunduğu içinde zamanla vücuttan hastalığı atıp iyileştirir.
Anason çayının buharını solumak da  ciğerleri yumuşatıp  balgamın öksürükle birlikte vücuttan hızla atılmasını sağlar.

Melekotu Kökü Çayı:
Burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı ve  ateşi düşürmek konusunda etkili diğer bir bitkide melekotu köküdür. Akciğerleri ısıtıp uyararak etki ederek balgam söktürücü süreci hızlandırır. Aynı zamanda  stres yüzünden oluşan sindirim sorunları, gaz ve ağrılı adet kramplarının ortadan kalkmasına da yardımcı olur.

Meyan Kökü Çayı:
Balgam söktürücü ve iltihap önleyici özelliği bulunan meyan kökü bunların dışında bronşit, astım ve solunum yolu  ile ilgili diğer hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Son olarak bitki çaylarını hazırlarken kaynatmak değil demleme yapmak gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.Umarım balgam söktürücü bu çaylardan faydalanabilirsiniz.Sağlıklı günler

Yorumlar