BADEMCİK TAŞI NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bademcik taşı, bademcik keselerinde oluşan beyaz ya da sarı renkli kötü kokuya sebep olan partiküllere denmaktedir.
BADEMCİK TAŞI NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Bademciklerde Crypts adı ile bilinen çukurlar bulunur.Burundan akan mukus bu çukurlarda birikir ve yemek artıklarıyla birlikte yutulur.Ayrıca Crypts çukurlarında ağız mukozasının yenilenmek için attığı ölü mukoza hücreleri de birikmektedir.Bazı kişilerde bu mukoza tükürükle yutulup atılırken bazı insanlar da aksine bu çukurlarda birikip sertleşerek bir kitle oluşmasına neden olur.İşte bu kitleye Bademcik taşı denir.

Bademcik taşları bakteriler için inanılmaz bir besin kaynağıdır. Ağızda kümelenen bu bakteriler Tonsillolith olarak bilinen bir oluşuma neden olur. Bu oluşum yüzünden ağızda kötü bir koku oluşur.

Bademcik Taşı Neden Oluşur?

Biraz öncede bahsettiğim gibi crpts çukurlarına yerleşen bakterilerin sebep olması ile,

Diş çürükleri yüzünden bakteri oluşumunun artması,

Bademcik iltihabı hastalığı,

Kalsiyum ve Magnezyum tuzlarının birikmesi sonucu,

Bademcik Taşı oluştuğunu nasıl anlarız,

Ağızda aşırı miktarda oluşan koku,

Nadiren de olsa yutkunmada ağrı,

Çok iri boyuttaki bademcik taşları bademcik apsesi ile aynı şikâyetleri gösterir.

Tedavisi nasıl yapılır?

Çok fazla şikâyeti olmayan kişiler de herhangi bir tedavi olmaya gerek duyulmayabilir. Ilık su ve tuz karışımıyla yapılan gargara işlemi ile bademcik taşlarına neden olan kesecikler temizlenerek sorun çözülebilir. Fakat ileri boyutta büyümüş olan bademcik taşları olan kişiler için üç farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Nedir bu tedavi yöntemleri;

-    Lazer tedavi yöntemi: Lokal anestezi verilerek yapılan işlem de karbondioksit lazer kullanılarak çukurlar düzleştirilir böylece bu çukurlarda yemek artıkları ve ölü mukozaların birikmesi sonucu oluşan bademcik taşlarının oluşumu engellenmiş olur.

-    Küretaj tedavi yöntemi: Lazer ile uygulan bir diğer yöntemdir. Bu işlemde bademcik çukurunda birikmiş olan taşlar çıkartılır.

-    Bademcik ameliyatı: Yukarıda belirtilen iki yöntemin başarısız olduğu ve sorunun hale devam ettiği durumlarda bademcik ameliyat gerekir. Lokal anestezi uygulanarak bademciklerin alınması ile sonuçlanan ameliyatla gerçekleşen yöntem kesin tedavi yöntemidir.

Kişilerin günlük hayatını olumsuz etkileyecek düzeyde ağız kokusu ve ağızda kötü bir tat oluşmasına neden olan bademcik taşlarının engellemenin en önemli ve en kolay yolu ağızda iyi bir hijyen sağlamaktan geçer. Bunun için de diş temizliğine dikkat etmek ve çürük dişleri zamanında tedavi ettirmek ve düzenli olarak ağız gargarası yapmak bademcik taşı oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Yorumlar