YÜRÜYÜŞ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Günümüzde artan hareketsizliklere bağlı olarak bir çok hastalığa yakalanma riski artmaktadır. Düzenli egzersizler bir çok hastalığın önüne geçebilmektedir. Hafta da en az 3 gün yürümek çok faydalı olacaktır. Yürüyüş yaparken nelere dikkat etmeliyiz peki?
YÜRÜYÜŞ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yürüyüş yaparken nelere dikkat edilmeli?

Sağlık Kontrolleri

Herhangi bir sağlık probleminiz var ise daha önce hiç egzersiz yapmadıysanız yürüyüşe başlamadan önce sağlık kontrollerinizi yaptırmalısınız. Ayrıca her egzersiz gibi yürüyüş temponuzu ve süreyi de sağlık durumuna göre düzenlemeniz gerekmektedir.

Isınma ve Esneme Hareketleri

Tempolu yürüyüşe başlamadan mutlaka ısınma ve esneme hareketlerini yapmalısınız. Gelişebilecek kas ve eklem yaralanmalarını önler ve kalp, damar sisteminin egzersizlere uyumunu kolaylaştırır.

Yürüyüş için sabah saatlerini tercih ediniz. Günün her saatinde de yapabilirsiniz fakat sabah yapılan yürüyüşler vücudun metabolizmasını hızlandırır ve daha kolay yağ yakımı oluşmaktadır.

Yürüyüşe başlamadan önce mutlaka 2 saat önce yemeğinizi yemiş olmalısınız. Yemek yedikten sonra yürüyüşe çıkarsanız sindirim işlemi devam ettiğinden vücudunuz zorlanıcak ve zarar görme risk artacaktır. Sabah erken saatler de yapılan yürüyüş şeker içeren hafif bir atıştırma almanıza izin verir. Kan şekerinin düşmesini önler ve metabolizmayı hızlandırır.

Yürüyüşünüzü açık havada veya oksijeni bol bir ortamda yapmanız sağlığınız için faydalıdır. Açık havada vücudun oksijenlenmesi artar ve yağ yakımı kolaylaşır.

Yürüyüşüne çıkmadan önce vücudunuzu sıkmayan, teri emen ve rahat hareket etmenizi sağlayacak kıyafetler seçin.

Ayakkabı seçiminiz en önemli etkendir. Tabanı esnek ve yürüyüş için uygun spor ayakkabılarını tercih etmelisiniz. Büyük veya sıkan ayakkabılardan uzak durun. Düz taban sorununuz varsa veya belinizde, kalçanızda bir problem var doktor kontrolünden geçmelisiniz.

Yürüyüş yaparken başınızı dik tutun ve karnınız içeri olsun. Duruşunuz en önemli etkenlerdendir. Başınız öne eğik olursa omurga sağlığınızda sıkıntılar olabilecektir.

Yürüyüş, doğal bir tempoda yapmanız gereken bir egzersizdir. Yürüyüşte amaç ise vücudun aerobik metabolizmasını normalden fazla çalıştırmak. Kalp hızınız yüzde 55-60 olarak adlandırılmaktadır. Maksimum kalp hızını bulabilmek için yaşınızı 220’den çıkartın ve bulduğunuz sayıyı yüz 55 ve yüzde 80’ini hesaplayın. Bu da yürüyüş esnasında olması gereken kalp hızını gösterecektir.

Yorumlar