Üşümemek için Tüketilmesi Gereken Besinler

Kış günlerinde üşümemek için dengeli beslenilmesi gerektiğini herkes biliyor. Dengeli beslenmek vücudu hastalıklardan korumaktadır.

Son zamanlar da herkes, havanın bir güneşli olup bir yandan yağmur yağmasına alışma çabasındalar. Tabii kişiler hava değişikliklerinin dışında sonbaharın kendisi ile getirdiği beslenme düzenini değiştirmekte var. Fakat yeni mevsim düzenine vücut çok kolay bir şekilde alışamamaktadır.
Üşümemek için Tüketilmesi Gereken Besinler
Gribal enfeksiyonlar, hastalıklar olmak üzere sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu hastalıkların önüne geçebilmek içinde güçlü bir bağışıklık sisteme sahip olmak gerekmektedir. Sağlam vücut direncini ise mevsime uygun olan sağlıklı besinler tüketmekle başlamaktadır.

Üşümemek için neler yemeliyiz?

Sonbahar da yiyeceğiniz besinler arasında şekerli gıdalar yerine, B vitamini bakımından zengin olan tam tahıllar, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ve et, süt ürünleri tercihler arasında olmalıdır.

Sonbaharda beslenme ile ilgili en sık yapılan hatalardan biri de yetersiz su tüketimidir. Soğuyan havalar ile birlikte yağışlardan dolayı sıcak içeceklere yönelmiştir. Sıcak içecek alternatifleri arttıkça su tüketimi de arka plana atılmıştır. Serin havalarda fark edilemeyecek susuzluk hissi de kişiler su ihtiyacını unutturabilmektedir.

Kahve ve çay gibi sıcak içecekler suyun yerini kesinlikle tutmamaktadır. Aksine vücudun daha fazla su kaybetmesine yol açmaktadırlar. Böylece su ihtiyacı vücutta daha fazla oluşmaktadır. Gün içerisinde en az 1.5 Litre su içilmesi gerekmektedir. Çay ve kahve gibi içeceklerden vazgeçemiyorsanız eğer daha fazla su tüketilmesini gerektiğini aklınızdan çıkarmayınız.

A Vitamini

Yeşil yapraklı sebzeler, havuç, yumurta, balık ve bal kabağı.

C Vitamini

Kuşburnu, yeşilbiber, karalahana, karnabahar, limon, mandalina ve greyfurt

E Vitamini

Badem, fındık gibi yağlı olan tohumlar ve bitkisel yağlar.

Magnezyum

Badem, ceviz, fıstık, muz, kuru baklagiller, tahıllar, sebzeler

Selenyum

Deniz Ürünleri ve sarımsak.

Çinko

Badem, kuru baklagiller, bulgur, süt, balık, yumurta, et.

Ayrıca üşümemek için kış aylarında hava şartlarından dolayı baharatlar daha fazla tüketilmelidir. Karabiber, zencefil, kekik ve zerdeçal gibi baharatlar üşümeyi biraz daha önlemektedir. Bu baharatlar, yemekler de kullanılmıyorsa içeceğiniz çaylara koyulabilmektedir. Sonbaharda ayrıca ara öğünlerde badem, fındık, mandalina gibi meyveler tercih edilebilmektedir. Haftada 2 kere balık, 1 kere de kuru baklagil tüketmek vücudun performansını arttırır.

Yorumlar