SIRT AĞRILARI NEDEN OLUR?

Sırt ağrısı her insanda olabilmektedir ve sıkça şikayet edilmektedir. Sırt ağrılarının önlemini alabilirsiniz. Evinizide, basit ev yöntemlerini almazsanız ve uygun tedavi şekillerini uygulamaz iseniz uzun süreli sırt ağrılarını çekmek zorunda kalabilirsiniz. Ameliyat sırt ağrılarında nadiren gerekli görülmektedir.
SIRT AĞRILARI NEDEN OLUR?

Sırt Ağrılarının Belirtileri

Kas Ağrısı
Çekilme yada saplanma
Bacaktan aşağı yayılan ağrılar
Kısıtlı esneklik veya sırtın kısıtlı hareket aralıkları
Düz durmada zorlanma

Bu belirtiler sizde yer alıyorsa eğer evde kendi uygulayabileceğiniz tedaviler ile aşamayı atlatabilirsiniz. Ağrıların komple yok olması uyguladığınız tedavinin şekline ve etkisine göre değişiklik gösterecektir. Eğer geçme veya kendinizi iyi hissetmezseniz doktora mutlaka görünmelisiniz.

Bazı problemler diğer hastalıklara sinyal verebilmektedir. Eğer sırt ağrılarınız da belirttiğimiz faktörler var ise mutlaka doktora görünmelisiniz. Yeni bağırsak veya mesane problemlerine neden oluyor ise, abdomende ağrı yada çarpıntı ateş ile bağlantılıysa, bir düşüş yaşayıp sırta darbe aldıysanız veya diğer yaralanmalarınızı etkilediyse acil müdahale gerekebilmektedir.

Sırt Ağrılarının En Sık Nedenleri

Kas veya Bağ Gerginliği

Tekrarlanan ağır kaldırmalarda veya ani hareketlerde sırt kaslarınızı ve bel kemiğiniz gerilebilmektedir. Eğer fiziksel olarak zayıfsanız, sırtınızda sürekli gerginlik ve ağrılı kas spazmına neden olabilmektedir.

Şişkinlik veya Yırtılmış Diskler

Diskler omurgalarda bireysel kemiklerin aralarında yatak minderi görevi kullanırlar. Bazen diskin içerisindeki yumuşak malzemeler dışarıya doğru şişebilmektedir. X-ışınlarında görülen şişme veya kopma bir diskin varlığı otomatik olarak sırt ağrılarına eşit değildir. Dİsk hastalığı genel olarak tesadüf bir şekilde bulunabilmektedir. Sırt ağrısı olmayan bir çok insan da başka nedenlerden kaynaklı omurga için X ray çekilmesinde şişme veya kopma ile karşı karşıya kalabilirler.

İskelet Düzensizlikleri

Eğer omurgalarınız anormal bir şekilde eğilmiş ise sırt ağrısı oluşabilmektedir. Omurganızın yana doğru eğilmesi sonucunda oluşan omurga eğriliği ciddi bir boyut almış ise genel olarak sırt ağrılarına neden olabilmektedir.

Kemik Erimesi

Eğer kemikler gözenekliyse veya kırılgan bir hale geldi ise omurgada omur baskısına bağlı olarak kırıklar oluşabilir.

Sırtınızı bu etkenlerden koruyabilmek için ve sağlığınıza dikkat etmeniz için bolca egzersiz yapmalı, kas gücü ve esnekliği oluşturmalısınız. Hayatınız boyunca size iyi gelen kilonuzda kalmalısınız.

Yorumlar