SAKAL KIRAN (SAKAL DÖKÜLMESİ) TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Halk arasın da sakal kıran yani sakal dökülmesi olarak bilinen hastalık, tıp dilin de Alopecia Areata olarak adlandırılır. Saç dökülmesi ile benzer olan sakal kıran, saç dökülmesiyle benzer sebeplerden meydana gelir. Uzun vadede meydana gelen sakal kıran, bağışıklık sisteminin yanlış reaksiyonlarından dolayı sakal diplerine zarar veren maddeler üretmeye başlar. Bu sebepten dolayı sakal dipleri zarar gördüğü için dökülmeye başlar.
SAKAL KIRAN
Metal para büyüklüğün de meydana gelen sakal kıran, yüz de kötü görüntülere yol açar. Bu görüntüden rahatsız olan bireyler sakal kırandan kurtulmak için çabalarlar. Biyolojik etkenlerin dışın da birçok hastalığın sebebi olan stres, sakal kıran için de sebep teşkil eder. Fazla stresten dolayı sakal dökülmesi görülebilir.

Sakal Kırana(Sakal Dökülmesi) Ne İyi Gelir?

Sakal kıran kötü görüntüsü gereği sinir bozucu bir olaydır. Sakallar da meydana geldiği gibi kaşlarda da meydana gelebilir. Tüylerinizin dökülmesini engellemek için tedavi yöntemlerini uygulamanız tavsiye edilir. Sakal diplerinize zarar veren maddeleri yok etmek ve dökülen sakallarınızı geri kazanmak için en basit ve masrafsız yöntem, sarımsak yöntemidir.

Sarımsağı alıp iki parça haline getirin. Daha sonra sakal diplerinize nüfuz edecek şekilde bastırınız. Yüzünüz tahriş olana kadar sarımsağı sürtmeyi bırakmayın. Kısa vadede etkisini göremeyeceğiniz bir yöntem olduğu için uzun süre uygulamanız gerekli. En az iki ay gibi bir süre bu hareketi rutin bir şekil de devam ettirin.

Kortizon Tedavisi

Etkisini görmediyseniz eğer bir diğer tedavi yöntemi: Kortizon merhemi ve enjeksiyonu. Etki olarak oldukça başarılı bir yöntemdir.  Fakat sarımsağın aksine bu yöntemi kendi başınıza evde uygulayamazsınız. Sarımsağa göre daha masraflı olan bu yöntem,saç sağlık merkezlerin de uygulanmalıdır. Eğer bu yöntemden de bir sonuç alamadıysanız bir diğer yöntem SABDE. SABDE Avrupa’da en çok kullanılan yöntemdir.

Diğer yöntemlere nazaran daha pahalıdır. Masraf boyutunun fazla olmasından dolayı pek yaygın değildir. Ancak eczaneler de özel olarak hazırlatabileceğiniz bu yöntemin başarı oranı yüksektir. Bu tedavi yöntemlerini uyguladığınız takdir de sakal kıran (sakal dökülmesi) den  kurtulabilir ve sakallarınız eski görüntüsüne kavuşabilir.

Yorumlar