ÖĞLE UYKUSUNUN FAYDALARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Öğle yemeğini yedikten sonra tatlı bir uyku bastırır evet bizlerde bu uykuyu kaçırmak için çeşitli yöntemlere başvurarak uykumuzu kaçırırız. Peygamber efendimizin öğle satinde uyuduğunu biliyoruz. Uzmanlar öğle saatinde uyumunın sağlık açısından inanılmaz faydaları olduğunu daha yeni ortaya çıkarmışlar halbuki peygamber efendimiz Hz. Muhammed s.a.v insan sağlığına faydalı olan herşeyi bizlere öğretmiştir.
ÖĞLE UYKUSUNUN FAYDALARINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Öğle saatinde uyumak zararlı olsaydı efendimiz uyumazdı değil mi?. Avrupalılar öğle uykusuna siesta diyor bazı ülkelerde öğle saatinde siesta yapmak zorunludur.

İsterseniz biraz günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkan öğle uykusunun faydalarından bahsedelim.

Öğle saatinde uyumak vücudun yenilenmesini sağlarken düşünce gücünü ve performansı arttırmaktadır. Öğle uykusu ne kadar olmalı? 1 saat uyumak yeterli araştırmalarda 1 saatlik öğle uykusu 8 saat uyuduğumuz gece uykusunun beyni dinlendirdiği kadar faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Yani gece 8 saatlik uyku kadar beyni dinlendirmektedir.

Öğle uyukusunun kalp sağlığı, kilo kontrolu ve hafıza ya faydaları saymakla bitmiyor. Yunanistan’da gün içerisinde 30 dakika uyuyan erkeklerde yapılan araştırmada ortaya çıkan sonuç şaşırtıcı. Öğle 30 dakikalık uyku kalp krizi riskini %37 azalttığı ortaya çıkmıştır.

Öğle saatinde neden uykumuz gelir? sorusuna cevap olarak bu araştırma bizlere yeterli sanırım.

Öğle yemeğinden sonra neden uykumuz gelir? vücut ısısındaki düşüş vücudun uyuma ihtiyacı olduğunu bizlere hissettirir. Uyumamak içinde enerji versindiye şekerli gıdalar ve kafein gibi içecekler tüketildiğinde vücudun biyolojik ritmi bozulmakta bu yüzdende ortaya alınan fazla kilolar çıkar. Öğle arasında azda olsa kestirmeyi denerseniz hem kilo kontrolu sağlamış olursunuz hemde stres hormonlarını azaltmış olursunuz ayrıca fazla kilo alımınında önüne geçmiş olursunuz.

Öğle uykusunun bir faydasıda hafızanın gelişmesine ve iyileştirmesinedir. Öğle 1 saat gürültüsüz ve karanlık bir ortamda uyursanız hafızanızın daha iyi çalışmasını ve iyileşmesini sağlarsınız.

Yapılan araştırmalar öğle uykusnun zararlı değil faydalı olduğunu bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Günümüz yaşantısında ise öğle uyumanın zor olduğunu biliyoruz yoğun iş temposu buna musade etmesede fırsat buldukca ufak kestirmeler yapabiliriz.

Yorumlar