LAHANA TURŞUSU NASIL YAPILIR?

Bazen insanın canı turşu çeker fakat hiç umulmadık zamanlarda evimizde turşu bulunmaz. Hazır gıdaları tüketmekten kaçınmamız gerektiğini biliyoruz turşunun da hazır yapılanını gözümüzle görmediğimiz için turşunun içine ne katıyolar bilemiyoruz. Bu yüzden turşumuzu evimizde kendi ellerimizle yaparsak daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Evet ben de sizlere lahana turşusu tarifi'ni paylaşıyorum.
LAHANA TURŞUSU NASIL YAPILIR?

Lahana turşusu nasıl yapılır?

Öncelikle gerekli malzemelerimizi sıralayalım sizlerde bu malzemeleri temin ediniz.
Lahana 1 adet (kellesi sıkı olanı seçiniz).
Sirke 1 litre
Sarımsak 1 baş
Su ve tuz
Gördüğünüz gibi genelde herkezin evinde olan malzemeler değil mi? evet gelelim lahana turşusu yapımına;

Lahanamızın dış yapraklarını ayıklayalım sonra dibini oyarak koçanını çıkaracağız. Daha sonra 4 parçaya ayıralım. 4 parçaya ayırdığımız lahanamızın yapraklarını kıyalım ve büyük bir tepsi bulalım tepsimizin içine kıymış olduğumuz lahanaları ekleyerek tuz ile güzelce ovalayalım. Tuz ile ovalama işlemi bittikten sonra tepsimizin ortasına lahanaları toplayalım. Toplamış olduğumuz lahanaların üzerini küçük bir tepsi ile kapatalım ve üzerine ağırlık koyalım bu şekilde 6-7 saat kadar bekleyecek. Not: bu işlemi akşam yaparsanız sabaha hazır hale gelmiş olur.

Lahana turşusu tarifine devam ediyoruz. Sıra geldi sarımaklara evet sarımsakları soyalım tuz ve sirke ile dövelim sonra iyice karıştırıp turşuyu hazırlayacağınız süreye kadar bekletelim. Sonrasında turşu kuracağınız kabı ayarlayarak içine lahanaları ekleyelim. Bekletmiş olduğumuz sarımsaklı sirkemizi lahanaların üzerine dökelim. Geldik son aşamaya lahanaların üzerini kaplayacak şekilde su ekleyelim. Kabın ağzını iyice sıkalım ve 10 kadar bekledikten sonra lahana turşusunu afiyetle yiyebiliriz.

Eğer kısa sürede turşunun hazır olmasını istiyorsanız lahanaları biraz haşlayın sonra diğer işlemleri aynı şekilde uygulayınız bu şekilde turşu en geç 2 günde hazır hale gelecektir.

Yorumlar