KEREVİZİN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Kereviz deyip geçmeyin bilindiği gibi kereviz sağlık açısından oldukca yararlıdır. Vücuda zarar veren serbest radikaller için tam bir koruyucu olması kerevizi sık sık tüketmemiz gerektiğini anlamaktayız. Evet bir diğer yazımda kerevizin faydaları nelerdir? kısaca özetlemiştim. Bu yazım da ise kerevizin cilde faydalarını kısaca anlatacağım.
KEREVİZİN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?
Kerevizin içeriğinde barındırdığı A ve E vitamini cilt sağlığı için inanılmaz etkilidir. Yaşlanma belirtileri cildin daha yaşlı görünmesini sağlar değil mi? evet kim isterki erken yaşlanmayı pürüzsüz ve sağlıklı cilt herkezin ortak düşüncesidir. A vitamini sayesinde yaşlanma belirtilerini azaltma etkisi bulunduğu gibi ayrıca E vitamini sayesinde cildin nem dengesini koruyucu etkisi vardır.

Cildin ihtiyacı olan gerekli mineraller vardır örneğin bunlar; magnezyum, fosfor, selenyum, fosfor, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller cilde besin sağlamaktadır. Kerevizin içeriğindeki omega-6 asidi sayesinde cilde esneklik ve parlaklık verir. Ayrıca mineraller cildin beslenmesini sağlar.

Kerevizin cilde faydası bitmiyor cildi nemlendir diği gibi beslemektedirde ve sivilce, akne gibi sorunlarada etkilidir. Sivilce ve akne sorunu olana kişiler nane yağı ve çay ağacının içine kereviz suyu karıştırıp cildine uygulayabilir. Zamanla işe yaradığını görecektir.

Cildi yağlı kişiler ise kereviz suyunu günlük içmesi önerilir. Ayrıca dilimlenmiş kerevizleri kaynatıp sonrada soğutup ve daha sonra buz dolabında saklayarak gece yatağa girmeden cildini hazırlamış olduğu suyla silebilir. Bu yöntem sayesinde cildin PH dengesini sağlamış olur.

Ciltte oluşan beyaz lekelere vitiligo hastalığı denmekte evet kereviz vitiligo hastalığını iyileştirme özelliğine sahiptir. İçeriğindeki psoralenler cilt derisindeki melanin üretimini çoğaltır bu sayede Vitiligo tedavisine yardımcı olur.

Kerevizin cilde faydaları küçümsenemez sık sık kereviz tüketilmesi gerektiğini bir kez daha anlamış olduk değil mi? umarım mutfağımızdan eksik etmeyiz.

Yorumlar