KEKEMELİK NEDİR? KEKEMELİĞİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Yaşam kalitesini oldukca düşüren etrafındaki kişilere derdini bir türlü anlatamayan yani derdini anlatsada çok zor ifade edebilen hatta etrafındaki kişilerin zaman zaman alay konusu olan kekemeliğin tedavisi mümkün. Özellikle anne ve babalar çocuklarının küçük yaşlarda tedavi edilmesine yardımcı olursa ileri yaşlarda çocuğun yaşam kaliteside artacaktır. Bir çok anne ve baba kekeme olan çocuğunu tedavi ettirmekten nedense kaçınır. Kaçınılacak birşey yok mutlaka çocuklarımızı geç kalmadan tedavi ettirelim.
KEKEMELİK NEDİR? KEKEMELİĞİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Kekemelik nedir?

Kekemelik, basit anlam ile ifade etmek gerekirse ‘’ Konuşma akıcılığının değişik biçimler ile sekteye uğraması ‘’ olarak tanımlanmaktadır. Çocuklar ve bazen yetişkin kişilerde görülebilmektedir. Dil ve konuşma terapisi ile tedavi edilmesi mümkündür. Kekemeliğe yapısal bir yatkınlıkla beraber, çevresel, gelişimsel ve psikolojik nedenlerin yol açtığı düşünülmektedir. 2 ila 4 yaş aralarında çocuklarda sözcük tekrarları, arada anlamsız ses çıkarmaları ve düzeltme yapmaların gelişimsel olarak normal kabul edildiği belirtilmektedir.

Yetişkinlikte Başlayan Kekemelik Hastalık Olabilmekte!

Kekemeliğe eşlik eden artikülasyonlar ve fonolojik bozukluklar, dil bozukluğu gibi başka diller ve konuşma bozuklukları da görülebilmektedir. Fakat ‘’ Kekemelik bozukluklara öncülük etmektedir.’’ diyemeyiz. Bir yandan yetişkin bireylerde kekemelik, kafa travmaları, nörodejeneratif hastalıklar, epilesi, demans gibi nörojenik hastalıklara veya bozukluklar sonrası kekemelik kalabilmektedir. Dolayısı ile edinilmiş  olan kekemelikte nörojenik bulgular mutlaka araştırılmalıdır.

Çocuklar da başlangıç evresi olduğundan, çocuğun takılmamak için ortaya koyduğu davranışlar veya takıldıktan sonra ki kurtulmalar için gösterdiği çabalar fark edilmemektedir. Çocuğun takılma ile ilgili farkındalıklarının, olumsuz duyguları olduğunu ancak takılmadığından rahat olduğunu, olumsuzluk duyguları heniz derin olmadığından erken evrede müdahale daha kolaydır.

Kekemeliğin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kekemelik tedavisi, başlı başına dil ve konuşma terapisi alanına girmektedir. Ancak bireyler kekemelik sonuçlarını kişisel ve çevresel faktörlerden dolayı psikolojik anlamda oldukça yıpratmaktadır. Özellikle yetişkin gruplarda dil ve konuşma terapisine ilave edilen psikoloji ve psikolojik danışmanlıklardan destek alabilmektedirler.

Kekemelik tedavilerinde süreç ve başarı oranları kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Çocuk ya da erişkin kişilerde kekemeliğiyle ilgili farkındalığı, duyguları ve terapiye karşı isteği gibi faktörler kişinin kendisine göre değişmektedir. Çocukların tedavilerin aileye büyük görev düşmektedir. Çocuğun takıldığı anlarda onun ağzından değil gözlerine bakarak sabırla dinlemek ve baskı hissetmemesi için sorular sorulmayabilmektedir. Basit bir dil kullanıp ve sözcük veya cümleleri tamamlamaya çalışmayınız.

Çocuklarınızın takıldığı yerlerde baskı yerine onun yanında olduğunu belli etmeniz çocuğunuzu daha çok rahatlatacaktır. Fiziksel temaslar ile kendisini yalnız hissetmemesi sağlanmalıdır. Bununla beraber tedaviyi verecek kişi de aileler tarafından özen ile seçilmelidir.

Yorumlar