KALP YETMEZLİĞİ NEDİR, NEDENLERİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Kalp hayati organlarımızdan olduğu için yapısal ve işlev bozukluğu sonrası ortaya kalp yetmezliği gibi önemli rahatsızlığı çıkarmakta. Kalp yetmezliği kalbin yapısal ve fonksiyonel işlevini yitirmesi sonucu pompa görevinin bozulması sonucu ortaya çıkan kalp rahatsızlığıdır.
KALP YETMEZLİĞİ NEDİR, NEDENLERİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ
Ciddi hastalık olmasından dolayı en ufak belirti sonrası mutlaka doktora gidilmesi gerektiği unutulmamalıdır bizler sizlere bilgi amaçlı bu yazıları hazırlamaktayız. Aşağıda kalp yetmezliği hakkında bilgiler paylaşılmıştır. Sizlere kısaca ve sadece önemli bilgileri çeşitli kaynaklardan araştırıp aktarmaya çalıştım umarım işinize yarar fazla uzatmadan buyrun yazımızı okuynuz.

Kalp yetmezliği nedenleri

Kalp yetmezliğinin ortaya çıkmasında kalp kasılmaları ya da kalbin gevşemesine neden olabilecek problemler kalp yetmezliğine neden olabilmetedir. Kalp yetmezliğinin nedenleri ise başta kalp damar hastalıklarıdır.

Ayrıca kalp kapak hastalıkları, yüksek tansiyon, doğumsal kalp hastalıkları ve kalp kası hastalıklarıdır. Şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, tiroid bozuklukları, ritm bozuklukları ve kansızlık kalp yetmezliğine neden olan yani zemin hazırlayan hastalıklardır.

Kalp yetmezliği belirtileri

Hastalıklar ortaya çıkmadan kendini belirtilerle gösterir kalp yetmezliğinin belirtileri ise; Bacaklarda şişlik, iştahsızlık, bedensel ya da zihinsel gelen nefes darlığı, yorgunluk ve gece uykudayken nefes darlığı yüzünden uyanmak gibi şikayetler kalp yetmezliğinin başlıca belirtileri arasındadır.

Kalp yetmezliği tedavisi nasıl olur?

Hastalığın belirlenmesi için doktor tedavisi sonrası teşhis konulmaktadır. Kalp yetmezliği teşhisi sonrası tedavi süreci oldukca önemlidir hastanın hayatta kalma riskini azaltmak için kalp yetmezliğine neden olan hastalıkların tedavisi yapılmaktadır.

Sonrasında hasta günlük yaşamına dikkat etmelidir. Kalp yetmezliği ilaç tedavisi ve doktor önerileriyle yapılmaktadır. Hasta 3 ve 6 ay gibi aralıklarla doktor kontrolünden geçmelidir. Kalp yetmezliği tedavisi teşhis konduktan sonra doktor hastaya tedavi süreci hakkında bilgilendirecektir. Ayrıca kalp pili gibi ilaç dışı tedavilerde uygun görülen hastalara uygulanmaktadır.

Yorumlar