KALIN BAĞIRSAK KANSERİ NASIL ANLAŞILIR?

Ülkemizde kanser türleri arasında 3 sırada yer alan kolon kanseri özellikle 50 yaşını aşmış kişilerde erkek ve kadın ayırmaksızın sık görülen kanser türüdür. Kanser türleri arasında 3 sırada yer alması ciddi olduğunu gözler önüne koymaktadır. Uzmanlar 50 yaşını geçmiş kişilerin 5 yılda bir kolon kanserini erken teşhis etmek için kolonoskopi yaptırmaları önerilirken erken teşhisin bir kez daha önemini hatırlamaktayız. Bildiğiniz gibi kolon kanseri kalın bağırsak kanseridir.
KALIN BAĞIRSAK KANSERİ NASIL ANLAŞILIR?

Kalın bağırsak kanseri nasıl anlaşılır?

50 yaş üzeri kişilerde görülme sıklı daha çok fakat bu diğer yaşlarda görülmediği anlamına gelmez kalın bağırsak kanseri her yaşta görülebilen kanser türleri arasındadır.

Kimler kolon kanserine yakalanma riski altındadır?

Baba, anne ve kardeş gibi birinci derecede akrabalarda kalın bağırsak kanseri olan kişiler var ise risk altında olabilir. Ayrıca ailesinde rahim ve yumurtalık kanseri, 10 yılı aşkın ülseratif koliti hastası ve  polipozis hastalığı var olan kişilerde risk grubu altındadır. Obezite ve dengesiz beslenme de kolon kanserine neden olmaktadır.

Ailesinde kalın bağırsak kanseri olan ve kronik sindirim sistemi sorunu olan kişilere polip taraması önerilmekte polip taraması kolonoskopi yöntemiyle yapılmaktadır. Ayrıca kolon kanserinin önlenmesi için tedbirler alınabilir. Örneğin; düşük oranda yağ içeren ve yüksek lifli yiyeceklerin tüketilmesi kolon kanserini önleyebilir.

Erken teşhis edilmesi mümkün olan kolon kanseri kalın bağırsağı ve rektumu etkiler. Kalın bağırsak içerisinde bulunan polip zemininde oluşan kanserin ortaya çıkması yani kanserleşmesi 8-10 yıla kadaar sürer. Bu nedenle kolonoskopi yöntemi kullanılarak erken teşhisin önemi artmaktadır. Biz doktor değiliz fazla detaya girmeye gerek yok diye düşünüyorum önemli olan insanları bilgilendirmektir değil mi?. İsterseniz yazımızda kolon kanseri riskini azaltan bazı önerilerede yer verelim.

Kolon kanserini önlemenin yolları

Düzenli beslenme alışkanlığı ve en az haftada 3 gün yapılan düzenli egzersiz ve balık tüketimini artırmak, az kırmızı et tüketmek, düzenli olarak tahıl tüketmek, meyve, fasulye ve yeşil yapraklı sebzelere ağırlık vermek, süt, peynir ve yoğurt kalsiyum açısından zengin olduğu için tüketimi önemlidir.

Yemekleri aşırı sıvı yağ ile yapmak yada sıvı yağ kullanımından kaçınılması gerektiğini belirten uzmanlar sıvı yağ kullanılacak ise zeytin yağının tercih edilmesi gerektiğinin altını çizmekteler. Örneğin domuz yağı veya tereyağı gibi hayvansal yağlar yerine ayçiçek yağı gibi doymamış bitkisel yağlar tercih edilmelidir.

Alkol ve sigara kullanımı bağırsak kanseri riskini artırdığı için bu kötü alışkanlıklar terk edilmelidir. Ayrıca magnezyum ve D vitamini takviyeleri kalın bağırsak azaltmaktadır. Bu saydıklarımız kanser oluşmadan alınması gereken tedbirlerdir. Birde önemli belirtiler vardır bunlar aşağıda yer almaktadır.

Kolon kanseri belirtileri

Dışkılama alışkanlığında değişiklik ve dışkıda kan görülmesi kolon kanserinin başlıca belirtileridir. Bu şikayetleri olan kişiler mutlaka hemen doktora gitmeli kalın bağırsak kanseri olup oladığı araştırılmalı erken teşhis önemlidir.

Yorumlar