İKİ BASAMAKLI EN KÜÇÜK SAYI VE İKİ BASAMAKLI EN BÜYÜK SAYI HANGİSİDİR?

Evet iki basamaklı doğal sayılar bilindiği gibi iki rakamla yazılan sayılara denir.

2. Sınıf matematik sorusu olan iki basamaklı en küçük sayı hangisi? doğal sayılar içinde en küçük iki basamaklı sayı 10 dur. Bir den dokuza kadar tek basamaklı olduğu için bir ve sıfır dan oluşan 10 sayısı çift rakama döüşmektedir. Yani iki basamaklı en küçük doğal sayı 10 olduğuna göre iki basamaklı en büyük doğal sayı hangisidir? tabiki bu ramakda 99 dur. Örneğin 1 den yüze kadar sayarsınız en son 99 dediğinizde 100 rakamı gelmeden çift rakamın bitişi olduğunu anlarız.
İKİ BASAMAKLI EN KÜÇÜK SAYI VE İKİ BASAMAKLI EN BÜYÜK SAYI HANGİSİDİR?
Şimdi en küçük ve en büyük iki basamaklı doğal sayıar arasındaki fark nedir? tabiki 99 rakamından 10 rakamını çıkardığımızda ortaya 89 rakamı çıkar. İki basamaklı en küçük sayı ve en büyük iki basamaklı doğal sayının farkı ortaya bu şekilde çıkmaktadır.

İki basamaklı en küçük sayı: 10

İki basamaklı en büyük sayı: 99

Aralarındaki fark; 89

Evet birde en küçük üç basamaklı sayı nedir? sorusuna kısaca cevap verelim zaten 10 ile 99 bildiğimize göre 100 en küçük üç rakamlı doğal sayı olduğunu ve 999 dan en büyük üç rakamlı doğal sayı olduğunu tahmin edebiliriz.

Değerli öğrenciler bu konumda basit bir matematik sorusuna cevap vermiş olduk biz öğretmen değiliz fakat burdaki paylaştığımız konuların öğrenciler için ne kadar önemli olduğunun farkındayız bu nedenle bilgileri doğru paylaşmak görevimizdir. İyice araştırmadan bilgi yanlış bilgi eklemeye karşı olduğumu bu yazımda bir kez daha açıklamak istemiş oldum.

Sizlere bir önerim olacak derslerinize iyi çalışın. Ödevlerinizi zamanında ve anlayarak yapın bitsinde oyunuma döneyim mantığıyla ödev yapmayınki gelecekte iyi bir kariyere sahip olasınız.

Yorumlar