ERTESİ GÜN HAPLARI ZARARLI MI?

Ertesi gün hapları hakkında bir çok kişi ne işe yaradığını bilmez. Peki nedir bu ertesi gün hapları kısaca açıklayalım; Korunmasız girilen cinsel ilişkiden sonra alınabilecek ve istenmeyen hamilelikleri engellemek için kullanılan bir haptır.
ERTESİ GÜN HAPLARI ZARARLI MI?
Bu hap her hapın olduğu gibi belli başlı yan etkilere sahiptir ve belli başlı şeylere alerjisi olan kişilerin kullanmaması gereken bir ilaçtır. Bu yüzden kullanmadan önce prospektüsü okumanız gereklidir çükü piyasada birçok ertesi gün hapı vardır ve her biri için kullanılan birbirinden farklı yan etsisi olan kimyasallar kullanılmaktadır. Ayrıca bu hapı kullanmamanız gereken belli başlı zamanlar ve alerjik durumları vardır.

Ertesi gün haplarını kullanmamanız gereken durumlar

• Herhangi bir şekilde hamile olma ihtimaliniz varsa, aksi takdirde hem bebeğe hem de kendinize zarar verebilirsiniz.

• Ulipristal asetat ya da bu ertesi gün haplarında da belirtilen maddelerden birine yüksek derecede alerjiniz varsa, aksi takdirde alerjiniz coşar ve hem cinsel olarak zarar görürsünüz hem de bedenen.

• Aynı şekilde eğer ki hapı kullandıktan sonra adet döneminizde aşırı bir gecikme oluyorsa bu haplardan herhangi birini tekrar kullanmamanız en sağlıklı olandır.

• Ayrıca bu hapı doğum kontrol altına almak için sıklıkla kullanırsanız sıkıntılara yol açabilir. Bu hapları sık sık kullanmak yerine bir sağlık uzmanına başvurabilirsiniz ve ondan sizin için en uygun doğum kontrol yöntemini belirler.

Belirtilen bu durumlara dikkat edildiği sürece ertesi gün haplarının zararı bulunmamaktadır. Ayrıca bu hapı yanılgılarla kullanmanız sıkıntı verebilir.

Ertesi gün hapı korur yanılgısı

• Bir çok kişi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan çekinir ve buna çözüm olarak ertesi dün hapını kullanır. Sanılanın aksine ertesi gün hapları bu tip durumlarda almamanız gereken bir ilaçtır. Bunun yerine prezervatif kullanmak en doğru korunma yöntemi olacaktır.

ERTESİ GÜN HAPININ ETKİLERİ MAKALEMİZEDE GÖZ ATABİLİRSİNİZ!

• Aynı şekilde çoğu kişi ertesi gün hapını ilişkiye girmeden önce kullanıyor. Bu tür hapların sanılanın aksine ilişkiye girdikten 4-12 saat arasında alınması en doğrusudur. Önce kullanılma süresine göre haplar etki göstermeyebilir ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.

Bütün bu durumlara rağmen halen hap sizde işe yaramıyorsa en yakın sağlık uzmanına gidip tam bir sağlık kontrolü yapmanız gereklidir.

Yorumlar