DUKAN DİYETİ NEDİR? DUKAN DİYETİ NASIL YAPILIR?

Dukan diyet, Pierre Dukan ismine sahip olan tıp doktoru ile damgasını vurmuştur. Dukan diyetini yapmaya karar verdiyseniz eğer hayatınızın değişeceğine de emin olabilirsiniz. Dukan diyetinde sağlık bozulmadan ve kısa sürede sonuçlar veren kalıcı bir şekilde kilo verdirilmektedir. Diyet 4 aşamadan oluşmaktadır. Kişinin sağlıklı, kalıcı ve etkin bir şekilde kilo vermesini sağlar. Diyeti uygulayanlar sabırlı ve istekli olmalıdırlar.
DUKAN DİYETİ NEDİR? DUKAN DİYETİ NASIL YAPILIR?
İlk aşama da metabolizmanın şaşırtılması gerekmektedir. Fazla kilosu olan kişiler depolanan yağların yakılması ile metabolizması değiştirilir ve belli başlı besinlerin tüketilmesi ile hızlı bir başlangıç yapılır. Başlangıçta yenilebilecek besinler ; yağsız dana eti, balık,hindi, yumurta, yağsız, süt, yağsız peynir, yulaf kepeğidir. İstediğiniz kiloya göre değişiklik gösteren günler isterseniz 1-10 gün arasında yapabilirsiniz.

İki diyet uygulanmaktadır. İlk önce protein diyeti ile başlanır. Daha sonra onun ardından sebze diyeti yapılır. Bu aşama da hedeflenen kilo bir hafta da ulaşılır. Bir haftada protein ve sebze ile yapılan diyet verilecek kiloya göre değişiklik göstermektedir. 5 gün protein diyeti diğer 5 gün ise protein ve sebze karışımı olarak ayarlanmaktadır. Güçlendirme aşamalarında ise günde bir öğün meyve tüketilmeli, nişastalı besinler ve iki dilim ekmeğe izin verilmelidir. Yalnız sadece haftada bir gün protein diyeti yapılmalıdır.

Son aşama ise koruma aşamasıdır. Son aşama da yasak besinler ortadan kalkar. Fakat dukan diyetinde alışılan besinlerden çokta farklı bir yol çizilmemelidir. Yulaf kepeği mutlaka devam edilmelidir. Dukan diyetinde şaşırmadan her gün 20 dakika yürüyüş yapılmalı ve bol su içilmelidir.

İlk aşama hızlı ve hemen sonuç alınan aşamadır. Bu diyette çok hızlı ve kilo kaybı yaşanır. Öğünleri birbirinden ayırırsak sabah kahvaltısı için yumurta, öğle yemeklerinde balık ve akşam yemeğinde biftek yenilebilir. Diyete etki etmesi içinde her gün 2 litre su içilmeli ve 2 çorba kaşığı yulaf ayrıca şekersiz çay ve bitki çayları kullanabilirsiniz.

İkinci aşamada kilo kaybının yaşandığı döneme girmektesiniz. Bu aşama sırasında protein seçenekleri bulundurulmalıdır. 28 çeşit sebze öneri olarak sunulmaktadır. Bazı günler de sebze ve protein diğerlerinde ise sadece protein yemelisiniz.

Yorumlar