BÖBREK YETMEZLİĞİ NEDİR? BELİRTİLERİ VE NEDENLERİ NELERDİR?

Böbreklerin karın boşluklarının arka tarafında, belin biraz üzerinde, omurganın her iki tarafında bulunmaktadırlar. İnsanlar 2 böbrek bulunmaktadır. Nadiren olsa da ikiden fazla böbreği olan kişilere de rastlanmaktadır. Tek böbrek ile yaşamak bir sorun teşkil etmemektedir. Böbreklerin ağırlı 150 gramdır.
BÖBREK YETMEZLİĞİ NEDİR? BELİRTİLERİ VE NEDENLERİ NELERDİR?

Böbreklerin Vücuttaki Görevleri

Böbrekler vücudun işlevi için büyük önem arz etmektedirler. Kanda zararlı bulunan metabolizma artıklarını dışarı atmak, vücudun su ve elektrolik dengelerini sağlarken ihtiyaç olan suları vücutta tutar. Zararlı olanları ise dışarı atar.

Çeşitli yollardan vücuda giren zehirli maddelerin artıklarını çıkarır, su ve proteinlerin dengede olmasını sağlar, kan basıncını düzenler ve hormonları salgılar, kalsiyum ve fosfor metabolizma için gereklidir ayrıca dişlerin sağlığı için alınması gereken D vitaminini aktif hale getirir.

Eritroprotein kemik iliğinde bulunan kan hücresinin yapımında kullanılan hormon ve böbrekler de üretilmektedir. Eğer bu hormon üretimi olmaz ise kansızlığa neden olur. Vücutta asit-baz dengelerini sağlar.

Böbrek yetmezlikleri kendi aralarında akut ve kronik olarak ikiye ayrılmaktadır.

Akut Böbrek Yetmezliği Sebepleri

Kan basıncındaki çeşitli nedenler ile düşme.
Hamilelik
Kalp yetmezliği, böbrek damarlarının tıkanmasında ve bozukluklarında.
İdrar yollarında çeşitli nedenlerden tıkanık olması.
Büyük operasyonlar geçirmek.
Doktorun vermediği ilaç kullanımları.

Kronik Böbrek Yetmezliği Sebepleri

Böbreklerdeki damar yumaklarına sahip olan bir milyon nefron bulunmaktadır. Dolayısı ile sistemi bozan her türlü böbrek hastalıklarını etkilemektedir. Nefritler, şeker hastalıkları, yüksek tansiyon ve idrar yolu hastalıklarından çıkmaktadır.

Böbrek Yetmezliğinin Belirtileri

Sık sık idrara çıkma
İdrarın kokusunda değişiklik
Renk değişikliği ( Koyu yada kara sarı)
Yüksek kan basıncı
Kemik ağrıları
İdrarda protein çıkması
İştahsızlık
Kanda üre ve kreatin isimli maddelerin yüksek tozda çıkması
Uyku hali

Bu belirtiler varsa eğer idrar ve kanda böbrek ile ilgili değer istenilir. Şeker, trigliserit baktırılır.

Diyet Yöntemi

Tuz, karbonhidratlar ve yağ yasaklanır. Buharda pişirilmiş yemekler yenir ve bol su tüketilmektedir. 2,5 Litre su mutlaka içilmelidir. Esmer ürünler yemek listesinden çıkartırlı. Potasyumdan zengin besinler artık yenmemelidir. Potasyumu yüksel olan meyve suları verilmez. Hazır gıdalar yenmemelidir. Alkol ve sigara tüketimi de yasaklanmaktadır.

Yorumlar