BAŞ DÖNMESİNİ YENMENİN 3 YOLU

Baş dönmesi, her yaştan insanın yaşayabileceği ve genel olarak kısa süreli bir rahatsızlıktır. Çevredeki eşyaların ve insanların sanki dönüyor – hareket ediyor gibi algılanması baş dönmesi rahatsızlığı olarak nitelendirilmektedir.
Baş Dönmesini Yenmenin 3 Yolu
Tüm dünyadaki insanlar doktora en fazla vücutlarında ağrı duyduklarında gitmektedir. Ağrıdan sonra gelen ikinci doktora gitme sebebi ise baş dönmesidir. Bu kadar sık görülen bir rahatsızlık sebebi haliyle birçok nedenden kaynaklanabilmektedir.

Baş Dönmesi Nedir?

Baş dönmesinin sadece bir nedeni yoktur. Bazen başka bir hastalığın belirtisi olarak da görülebilen baş dönmesi birçok sebebe bağlı olarak da oluşabilir. Bu nedenle sürekli baş dönmesi rahatsızlığı yaşayan kişilerin acil olarak doktora gitmeleri gerekmektedir. Ayrıca denge bozukluğuna bağlı olarak da baş dönmesi rahatsızlığı yaşanabilmektedir. Kesin bir tespit için baş dönmesi rahatsızlığı yaşayanlar bir doktora görünmeli ve yapılacak tetkiklerden sonra baş dönmesinin sebebi belirlenmelidir. Daha sonra buna göre bir tedavi yöntemi ile baş dönmesi sorunu çözülebilir.

Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Baş dönmesine sebep olan temel olarak sayabileceğimiz 3 ana unsur vardır. İç kulakta oluşabilecek rahatsızlıklar, dokularda oluşan problemler ve beyin sapı rahatsızlıkları baş dönmesine neden olan unsurları oluşturmaktadır. Beyin sapında yaşanabilecek ufak bir rahatsızlık bile baş dönmesine sebep olabilmektedir. İç kulakta sıvı oluşması da yine baş dönmesine neden olabiliyor. Çevre cisimleri algılayan dokularda ortaya çıkabilecek problem ve rahatsızlıklar da yine aynı şekilde baş dönmesinin nedenlerinden birisidir.

Baş Dönmesini Yenmenin 3 Yolu

1)Erken TeşhisSürekli baş dönmesi rahatsızlığına maruz kalan bireyler nedeninin tam olarak tespit edilebilmesi için mutlaka bir doktora görünmelidir. Baş dönmesi tansiyona, vücutta aşırı su kaybına veya yorgunluğa bağlı olarak görülebilse de kesin tespit için mutlaka doktora gidilmelidir. Sürekli baş dönmesini yenmek için yapılacak en temel çözüm budur.

2)Oturma – Dinlenme: Baş dönmesine maruz kaldığınızda bir yere oturup dinlenmeniz baş dönmesini yenmeniz için oldukça önemlidir. Baş dönmesi belirtileri başladığında bir yere oturmalı veya düz bir zemine uzanmalısınız. Düz bir şekilde yatıldığında baş dönmesi hafifler ve bir rahatlama oluşur.

3)Su ve Bitkisel Çözümler: Dehidrasyon baş dönmesinin en önemli nedenlerinden birisi olarak nitelendirilir. Bunun önüne geçebilmek için de bol miktarda su tüketilmelidir. Ayrıca zencefil kürü, limon suyu, badem ve kabak çekirdeğinin tüketilmesinin de baş dönmesini yenmede kullanılabilecek besinler olduğu belirtilmektedir.

Yorumlar