BALGAM SÖKTÜRÜCÜ BİTKİSEL ÇAYLAR

Kışın gelmesiyle birlikte hastalıklar da gelir. Bu hastalıklardan en yaygın olanı soğuğun artmasıyla üst solunum yolunda oluşan hastalığın belirtisi olan balgam ve öksürüktür. Balgamı azaltmak ya da kurtulmak için ilaç kullanabileceğiniz gibi doğal yollara başvurup çaylardan da faydalanabilirsiniz.
BALGAM SÖKTÜRÜCÜ BİTKİSEL ÇAYLAR

Balgam söktürücü çaylar ne işe yarar

Özel yöntemlerle hazırlanan belli başlı balgam söktürücü bitkisel çaylar ciğerlerimizdeki pisliği atarak ciğerlerimizi temizlerken aynı zamanda mikro kimyasallarla savaşarak vücudumuzu daha fazla hastalığa karşı korur ve direncimizi arttırırlar. Aynı anda bu çaylar öksürüğünüzüde giderir ve balgam atımınızı durdururlar.

Balgam sökücü çaylar

Kekik çayı; bu çayın tarihi çok eskiye dayanır. Uzun yıllardır bu çay hem öksürük giderici hem balgam söktürücü hem de öksürüğe sebep olan kasılmaların giderilmesi için kullanılmaktadır. İçildikten kısa bir süre sonra ilk etkisi görülür ve boğazlar yumuşamaya başlar, daha sonra ağrılar hafifler ve uzun süre ardından balgamınız azalır ya da tamamen kesilir.

Nane çayı; bu bitki öksürük tedavisi dendiğinde akla ilk gelen bitkidir çünkü kültürümüze işlemiş ve neredeyse birçok hastalığa doğal şifadır. Kullanıldıktan kısa bir süre sonra öksürüğü giderir ama balgamı tamamen gidermez yüksek dozda içilmemesi gereken bir bitki çayıdır.

Okaliptüs çayı; bu çay en faydalı balgam sökücü çaydır. Balgam sökücü olarak kullanmak için önce tencerede suyu kaynatıp içine birkaç okaliptüs yaprağı attıktan sonra buharını içinize çekebileceğiniz gibi çay olarak ta kullanabilirsiniz.

Ananos çayı; bu çay aslında şişliği gidermek ve de gözaltında bulunan torbaları germek için kullanılır fakat bu çay balgam sökücü olarak ta kullanılabilir. Diğerlerine göre daha az etkili olsa da iki etkiyi bir anda yakalayabilirsiniz.

Melekotu çayı; bu çay burun tıkanıklığı, ateş düşürücü ve de soğuk algınlığını gidermek amacıyla kullanılır. Ananos ayında olduğu gibi bu çayda diğerlerine göre daha az etki yapar ama aynı anda birkaç etki için kullanılabilir.

Rezene çayı; bu çay direkt olarak boğazı yumuşatır ve de boğazları açar, fakat hazırlaması biraz meşakkatlidir.

Meyan kökü çayı; birçok hastalığa deva olan meyan kökü çay olarak kullanıldığında öksürüğe iyi gelmektedir.

Yorumlar