AYAK TABANI KAŞINTISI NASIL GEÇER?

Halk arasın da pek önemli bir rahatsızlık gözüyle bakılmasa da ayak tabanı kaşıntısı,günlük hayatınızı etkileyen, günlük hayatınızda sizlere bıkkınlık veren alerjik bir reaksiyon çeşididir. 
Ayak kaşıntısı, mantar ve egzama etkenlerinden meydana gelebilir.
AYAK TABANI KAŞINTISI NASIL GEÇER?

Ayak tabının da oldukça rahatsız edici bir hal alan alerjik reaksiyonlarla kaşıntı ve böcek gezmesi gibi insanlar da kötü his uyandıran bu hastalığın olma sebebi ise,vücudumuz da yer alan ve bizleri dış etkenlere karşı korumaya yardımcı olan bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemimiz dışarıdan gelen yabancı maddelere karşı duyarlılık göstermesi olarak da özetleyebileceğimiz bir rahatsızlık türüdür.

Uzun süreli dışarı da çalışan insanların gün içersinde ayakları hep ayakkabı içersin de bulunduğundan terleyen,havasız kalan ayaklar da ayak tabanı kaşıntısı riski daha fazladır. Mantar ve egzama sebeplerinden dolayı meydan gelen bir tür kaşınma durumunda bu rahatsızlıkların tedavi edilmesi gereklidir.

Türlü etkenlerden dolayı görülen ayak tabanı kaşıntısının genel bazı sebepleri; mantar enfeksiyonları,cildi kuru olan bir ayak,yediğiniz bazı besinlerden dolayı alınan alerjik reaksiyon,psikolojik olarak  sinirlilik durumu gibi ruhsal sorunlardan dolayı meydana gelebilir.

Ayak Tabanı Kaşıntısı Nasıl tedavi edilir?

Çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilen bir rahatsızlık olan ayak tabanı kaşıntısı,birden fazla sebepten olması dolayısıyla tedavi yöntemlerine başlamadan önce,ayağınızda ki kaşıntıya sebep olan etkeni belirlemeniz gerekiyor. Gün boyu ayakkabı içerisin de ayağınız terliyorsa ve bundan dolayı kaşıntınız varsa, öncelikli olarak günlük ayak temizliğinize oldukça önem vermelisiniz. Ayakkabılarınızı da seçerken ayağınızın hava almasına olanak sağlayacak ayakkabı seçmeye özen gösterin.

Ayak tabanınızda ki kaşıntılar eğer mantar ve egzama gibi diğer hastalıklardan dolayı meydana geliyorsa,kaşıntılarınızdan kurtulmak için bu rahatsızlıkların öncelikli olarak tedavi edilmesi gerekir. Banyoya girdiğiniz de ayak derinize değecek sıcak sudan kaçınmalısınız. Ayrıca duştan çıktıktan sonra da ayaklarınızı iyice kurulamanız tavsiye edilir.

Tüm bu saydıklarımızın dışın da ayak tabanınızın kaşıntı sebebi, cildinizin kuru olmasıdır. Ayak derinize uygulamak üzere nemlendirici bir krem alınız. Ve sürekli olarak uyguladığınız takdirde ayak tabanı kaşıntınızdan kurtulmuş olursunuz.

Yorumlar