AĞIZ KOKUSUNU YENMENİN 5 YOLU

Ağız kokusu yani ‘halitosis’ birçok kişinin rahatsız olduğu ve sosyal problemlere de sebep olabilecek bir durumdur. Ağız kokusundan şikâyetçi olan bireyler kendilerine güvenlerini kaybedebilir ve toplum içine çıkmayı dahi istemeyebilir. Bu nedenle ağız kokusu bir hastalık olmasa da önemli bir problemdir ve bazı hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Sürekli bu durumda olan kişiler mutlaka bir doktora görünmelidir. Ağız kokusu fizyolojik ve patolojik olarak iki sınıfa ayrılmaktadır.
AĞIZ KOKUSUNU YENMENİN 5 YOLU

Ağız Kokusu Nasıl Oluşur?

Her insan sabah uyandığında midedeki sindirim veya dilin üzerindeki bakteriler yüzünden ağız kokusu ile uyanabilmektedir. Bunun için dil üzerini fırçalamalı ve sürekli olmamak şartıyla içerisinde çinko olan ağız gargarlarını kullanmak bu yöntem için bir çözüm olabilir. Ayrıca sakız çiğnemek de ağız kokusu için etkili olabilir. Bir diğer ağız kokusu ise patolojik ağız kokusu olarak nitelendirilmektedir. Bu şekilde görülen ağız kokularında genellikle kişi ağız kokusunun olduğunun farkında olmayabiliyor. Diş hekimi tarafından tedavi edilebilen bu ağız kokusu çeşidi, diş çürüklerinden veya diş eti hastalıklarından kaynaklanabilmektedir.

Ağız Kokusunun Sebepleri

Bahsedilen nedenler dışında başka rahatsızlıklar veya hastalıklar da ağız kokusuna neden olabilir. Akciğer ve sinüs enfeksiyonlarında, böbrek yetmezliğinde, şeker hastalığında, karaciğer yetmezliğinde ve metabolizma bozukluklarında ağız kokusu oluşabilmektedir. Ayrıca vücutta sıvı gıda eksildiğinde veya sıvı gıdalar tüketilmediğinde de ağız kokusu oluşmaktadır.

Ağız Kokusunu Yenmenin 5 Yolu

1)Sakız Çiğnemek: Ağız kokusu ile başa çıkabilmenin en temel unsuru tükürüktür. Tükürüğün içerisinde dildeki yemek parçacıklarını mideye gönderecek güçlü enzim ve bakteriler bulunmaktadır. Gece boyunca tükürük salgılanması azaldığından dolayı sabah kalkıldığında ağız kokusu ile karşılaşılmaktadır. Şekersiz sakız çiğnemek tükürüğün artmasına ve ağız kokusunun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

2)Daha Fazla Su: Her gün belli bir miktarda su tüketilmesi gerekmektedir. Tüketilen su miktarını arttırmanız da ağız kokusundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Çok su içmek dilinizin kurumasını önler ve ağız kokusunu yok eder.

3)Diş ve Dişetlerini Koruyun: Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları ağız kokusunu oluşturan önemli etkenlerdendir. Bu nedenle en az günde 2-3 defa dişlerinizi fırçalamayı unutmayın. Bu durum diş ve dişeti hastalıklarından korunmanızı sağlayacak böylece ağız kokusuna maruz kalmayacaksınız.

4)Sigara İçmeyin: Sigara içmek ağız kuruluğuna sebep olmaktadır. Bu nedenden dolayı ağız kokusu oluşmaktadır. Ayrıca sigara dişeti hastalıklarına da sebep olmaktadır.

5)Yemek Yerken İyi Çiğneyin: Yemek yerken lokmaları iyi çiğnerseniz tükürükle iyice karışır ve ağızda yemek artığı kalma olasılığı azalır. Daha uzun süre çiğnemek dildeki bakterilerin de mideye gitmesine yardımcı olmaktadır. Böylece ağız kokusu sorunu da ortadan kalkmaktadır.

Yorumlar