VARİSE NEDEN OLAN SEBEPLER AYRICA VARİSİ ÖNLEYEN ÖNERİLER

Varis genelde kadınlarda sık görülen damar hastalığıdır elbette bu erkeklerde görülmeyecek anlamına gelmez hatta taıdığım bir erkekde bacaklarının aşırı dercede varis oldğunu ve devamlı hareketli halde yaşaması gerektiğini öğrenmiştim. Bayanlarda varise neden olan yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durulması gerekir. Varis nedenleri ve varisi önlemenin yollarını sizlere kısaca yazacağım.
VARİSE NEDEN OLAN SEBEPLER AYRICA VARİSİ ÖNLEYEN ÖNERİLER

Varisi önlemek için ne yapılmalı?

Uzmanlar varisi durdurmanın ya da ilerleme durumunun engellenmesinin imkansız olmadığını belirtmekteler. Günlük yaşamda bazı önlemler alınarak varis hastalığından korunmak mümkün. Varisten korunmanın yolları nelerdir? Özellikle gıda tüketirken lifli gıdaların tüketilmesi gerekir. Lifli gıdalar tüketildiğinde toplardamarlar daha çok çalışır ve kabızlık varis oluşumunu hızlandırdığı için lifli gıdalarla kabızlığın ve varisin önüne geçilmiş olur.

Varisi önlemek için taze meyve ve sebze, balık gibi lifli gıdalarla dengeli beslenmek şart. Ayrıca lifli gıdalar gibi damar sağlığını koruyan kiraz, karpuz ve böğürtlen gibi meyvelerde tüketilmelidir. Saymış olduğumuz meyveler varisi önler ve şikayetleri azaltır çünkü içeriklerindeki antioksidanlar toplardamarlardaki zararlı oksidan maddelerin etkilerine karşı direnç göstermesini sağlarlar.

Sigara, şeker ve tuz uzak durulması gereken üç nedenler arasında yer almaktadır. Ayrıca yüksek ölçüde tuz ve şeker içeren gıdalaradan uzakdurulması gerekir. Örneğin; dondurma, cips ve kızarmış gıdalar gibi yiyecek ve içecekleri örnek verebiliriz.

Neden düşük tuz çünkü düşük tuz bacaklardaki ödemin azalmasını sağlar. Neden sigaradan uzak durulması gerekir? alkol ve sigara kan damarlarını genişletir tansiyonu olumsuz etkiler bu nedenle sigara ve alkolden uzak durmak gerekir. Bol bol su içilmeli su içmek kanın sulu dolaşmasını sağlar.

Bol bol yürüyüş yapın bacak sağlığı için 20 dakika sabah ve akşamları yürüyüş yapabilirsiniz. Asansör kullanımı yerine merdivenlerden çıkmayı tercih edin ayrıca bisiklete binme alışkanlığı edinin. Çünkü bacaklardaki ve ayaklardaki aşırı kilolar varise davetiye çıkarmaktadır.

Varis oluşumunu engellemek için dar kıyafetlerden uzak durunuz. Dar pantolon, tayt, korse ve kemer gibi dar giyisiler varise neden olmakta. Yüksek topuklu ayakkabılar baldır kaslarını etkiler ve çalışmasını yavaşlatır bu nedenle  cm den yüksek topuklu ayakkabıları tercih etmeyin.

Varise sebep olan nedenler arasında gün içinde yapılan bazı yanlış hareketlerde yer almaktadır. Örneğin bacak bacak üstüne atmak gibi yaygın davranışlar. Bacak bacak üstüne atmak bacakların arka kısmındaki damarların dönüşünü engellemekte bu nedenle varise neden olmakta.

Varisi engellemek için ayakları gün içinde yukarı pozisyonda tutun bu şekilde kan damarlarının üzerindeki baskıyı azaltır. Ayakları bükmeden oturmaya özen gösterin. Oturduğunuzda ayaklarınızı tabure ya da sandalyeye uzatın. Oturduğunuz yerde ileri ve geri pedal hareketi yaparak bacaklardaki kan dolaşımına yardımcı olursunuz.

Ayakları akşam olunca yukarı kaldırın kalp seviyesinin üzerine çıkartın bu şekilde dakika bekleyin ayaklarınız dinlenecektir. Ayrıca banyo yaptığınızda kesinlikle bacaklarınıza soğuk su tutun. Bu önerilere dikkat ettiğiniz taktirde varisten korunmuş olursunuz.

Yorumlar