UYKUDA BOŞLUĞA DÜŞME HİSSİ NEDENLERİ

Bir çoğumuzda uykuda boşluğa düşer gibi olma hissi illaki olmuştur. Uyku düzensizliği, yanlış uyku pozisyonları, internet ve yeni başlanan diyet proğramları gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanan uykuda boşluğa düşme hissi kasların istemsiz kasılmalarından kaynaklanma bu durum hipnik seğirme ile alakalıdır.

Yapılacak ve alınacak bazı tedbirler boşluğa düşme hissinden sizi kurtaracaktır. Yani kısaca yaşam tarzını değiştirmeniz gerekecektir nasıl mı? doğru uyku pozisyonu, çok uyumak, internette daha az zaman geçirip uykuya zaman ayırmak gibi bir çok olumsuz nedeni ortadan kaldırıp uykuyu düzene sokacağız.
UYKUDA BOŞLUĞA DÜŞME HİSSİ NEDENLERİ

Hamilelerde hipnik seğirme nasıl gerçekleşir? 

Yatağına güzelce uzanmış hamile bayan düşünün rahat bir pozisyon seçerek uzanmış sonrasında beyin yavaşlamaya başlar ve aniden sarsıcı düşme hissine kapılıyor. Nasılki merdivenden yürürken fark etmeyip boşluğa düşeriz uykuda boşluğa düşmede aynı şey gibi diyebiliriz. Bazende görsel halusinasyonla gerçekleşebilir.

Bir çok kişide hipnik seğirme olmaktadır. Neden kaynaklandığı henüz kesin olarak bilinmemekte fakat bazı evrimcilerin hipnik seğirmeye bakış açısı kişilerin aniden uyanması kişinin güvende olup ya da olmadığını kontrol etmeyi sağlıyormuş. Başka evrimci bakış açısıda uyurken aniden uyanma uyuma pozisyonumuzu kontrol etmemize yarıyarak güvenli şekilde uyuyormuyuz ya da uyuma pozisyonu güvenli değil mi kontr etmeye yarıyormuş.

Uykuda boşluğa düşme hissi neden olur?

Kısaca özetlemek gerekirse vücuttaki uyanık tutmaya yarayan retiküler aktivasyon sistemi ve ventrolateral preoptik nükleüs sistemi vücuttaki uyumayı sağlayan bu sistemle değişim esnasında ortaya hipnik seğirme çıkmaktadır.

Hipnik seğirmeyi tetikleyen unsurlar ise başta uyku düzensizliği, uykusuzluk, yorgunluk, halsizlik, kafein, stres ve aşırı egzersiz gibi sebepler uykudan ani uyanmalara neden olabilir.

Doğal ve normal görülsede hipnik seğirme korkutucu ve rahatsız edici olabilir. Şiddetli çok sık veya hızlı gerçekleşmesi durumlarında insomniayı tetikleyebilmektedir. İnsomnia nedir? kısaca uyuyamama hastalığıdır.

Yorumlar