TİROİD HASTALIĞI NEDİR? NEDEN OLUR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücudumuz üzerinde ani belirtileri bulunan, hiç beklenmedik problemlere yol açabilen, durduk yere sağlığınızı bozabilen durumlara sebebiyet veren tiroid hastalığı nedir? tiroid neden olur? tiroid belirtileri nelerdir? Eğer bu soruların yanıtlarını merak ediyor ve öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

TİROİD NEDİR?

Troid bezlerinden duymuş olabileceğinizi tahmin ederek şu şekilde yanıt vermek çok daha doğru olacaktır: Gırtlak ve köprücük kemiği arasında kelebek şeklinde bulunan salgı bezidir. Küçük bir salgı bezi olmasıyla işlevinin değersiz olması anlamına gelmemektedir. Öyle ki; metabolizma ve vücut ısısı üzerinde son derece önemli bir rol oynar. Bağırsak hareketlerini düzenler, kadınlarda görülen regl döngüsünün düzene girmesini sağlar, beynimizi sürekli etkin bir halde tutar, tırnakların sağlıklı olmasını sağlar ve saçların daha düzenli ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Bu kadar yararı varken herhangi bir bozulmada ciddi sorunlar bizleri bekleyebilir. Peki tiroid hastalığı neden olur?
TİROİD HASTALIĞI NEDİR? NEDEN OLUR? BELİRTİLERİ NELERDİR?
Bu hastalık genellikle kalıtsaldır ancak hamilelik dönemlerinde de kendisini gösterebilir. Bu durum ya bezin çok salgı üretmesinden ya da az salgılanmasından dolayı kaynaklanır. Yani azlığı ve çokluğu son derece zararlıdır. Bu nedenle düzenli ve yeteri düzeyde salgılanması gerekir. Peki tiroid hangi hastalıklara sebep olur?

Tiroid azlığı veya çokluğu guatr başta olmak üzere; Nodül, tiroid, hipertroidzm ve hipotiroidzm hastalığına neden olmaktadır. Peki tiroid hastalığının belirtileri nelerdir?

1.    Kilonuzda ani bir değişim olabilir. Bu durum çok hızlı kilo alma veya çok hızlı zayıflama olarak görülebilir. Bu kesinlikle tiroid hastalığına bir belirtidir.

2.    Bağlı olduğunuz ruh halleri değişiklik gösterebilir. Ani olarak sinirlenebilir veya sinirliyken birden mutlu olabilirsiniz. Çeşitli ruh halinde geçiş yapmanıza neden olur.

3.    Kabızlık sorunu yapabilir. Bağırsaklarınızın çalışmasını kontrol edemeyeceği için bu durum dışkının birikerek katı bir hale gelmesine sebebiyet verebilir. Dolayısıyla kabızlık sorunu baş gösterebilir.

4.    Kaslarınız ve eklemleriniz eskisi gibi sağlıklı çalışamaz hale gelebilir. Herhangi bir yerinizde uyuşmalar, karıncalaşmalar olabilir. Bu durum troid hastalığının belirtisidir.

5.    Regli döneminiz düzensiz bir hale gelebilir. Öyle ki; troid salgınız düzenliyken aralıklar ile regl oluyorken şimdi daha da sık olmaya başlayabilir. Bu durum kesinlikle bir belirtidir.

6.    Saçlarını dökülebilir ve teniniz kuruyabilir. Bu durum ani bir şekilde oluştuysa tiroit hastalığı neden olmuş olabilir.

7.    Çok yüksek dereceli ateşli hastalıklar geçirebilirsiniz. Aynı zamanda çok fazla üşüyebilir veya ani bir şekilde aşırı derecede terleyebilirsiniz; hava soğuk olsa bile.

8.    Kolesterolünüz dengede durmaz ve sürekli inip çıkabilir. Kolesterolü dengede tutan tiroid bezi artık bu duruma çare bulamaz hale gelebilir.

9.    Kan basıncınızda ciddi değişimler görülebilir ve hipertansiyon sorunları boy gösterebilir. Bu durum da troid hastalığına bir belirtidir.

10.    Boyun bölgenizde bir genişleme görebilirsiniz. Tiroid beziniz yanlara doğru genişler ve bu duruma guatr ismi verilir. Guatr gibi problemler varsa %90 ihtimaliyle tiroid hastalığından kaynaklanıyordur demektir ve bu da bir belirtidir.

Yukarıda tiroid hastalığı nedir? neden olur? belirtileri nelerdir? Sorularına yanıt vermeye çalıştık. Bu konuda sizleri bilgilendirebildiysek ne mutlu bizlere.

Yorumlar