TIRNAK KALINLAŞMASI NEDEN OLUR? NASIL GEÇER?

Tırnak kalınlaşması tırnak sararması veya tırnak kararması tırnak içi alanda oluşan tırnak yatağında derinin rengini değiştirmesi sonucu gelişir. Bu durum bir hastalığın habercisi olabileceği gibi, çarpma darbe alma sonucu da gelişebilir. Tırnak kalınlaşması ise daha çok mantarlara ağı olarak gelişir. Tırnak mantarları tırnak yataklarını bozar tırnakları kalınlaştırır. Çirkin bir görüntüye neden olur.
TIRNAK KALINLAŞMASI NEDEN OLUR? NASIL GEÇER?

Tırnak Kalınlaşması neden Olur?

Ayak tırnaklarının kalınlaşmasının temel nedenleri arasında sağlıklı bir ayak bakımı yapmamak, ayakların yanlış ayakkabılar giyilerek terletilmesi sonucu oluşan nemli ortamda hızla üreyen mantarlara zemin hazırlanması sayılabilir.

Ayak tırnakları mantarlar ve bakteriler yüzünden kalınlaşırlar. Sarı ve kaba bir şekil alabilirler. Deri mantarlarının tırnağa bulaşması sonucu ortaya çıkan tırnak kalınlaşması bir nevi mantar enfeksiyonudur. Tırnakta ağaç kabuğu görüntüsü oluşturan bu durum estetik açıdan da moral bozucudur.

Kimlerde Tırnak kalınlaşması Görülür?

Sadece mantarlara bağlı olmayan tırnak kalınlaşması şeker hastalarında da görülebilir. Kan dolaşımının yetersiz olduğu tüm ayaklarda tırnak kalınlaşması görülebilir. Ayrıca tüm gün ayaklarına aşırı yüklenen ağır eşya taşıyan insanlar, koşucular atletizm yapanlarda da tırnak kalınlaşması görülebilir. 60 yaşını geçen insanlarda da tırnak kalınlaşması görülebilir.

Tırnak Kalınlaşması Nasıl Tedavi Edilir?

Bazı insanların tırnaklarını törpüleyerek kalınlaşmış tırnakları eski doğal görünümüne kavuşturma çabası boşunadır. Bu işin uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Ayrıca şekil ve yatak bozukluğuna da yol açan mantarlı kalın tırnakların törpülenmesi ve yeni yatak yolunun açılması için bazı işlemler gerekir.

Ayakların her gün sıcak su ile sabunlanması yıkanması gerekir. Dar ayakkabılar giymekten kaçınmak ve tüm gün ayaklara yüklenmek de ter ve mantara neden olur. Her gün temiz çoraplar giyilmesi ve rahat ortopedik ayakkabılar giyilmesi tırnak kalınlaşmasını önler.

Tırnak Mantarı Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?

Yukarıda anlatılan önlemler alınırsa, tırnak mantarı yeniden tırnaklara bulaşmaz. Bu nedenle ayakları gün içerisinde havalandırmak ve her gece sıcak bir leğene tuz ekleyerek ayakları dinlendirmek kan dolaşımını arttırmak yararlı olabilir. Her hafta ayak tırnaklarının derin olmamak şartı ile kesilmesi ve yüzde 100 pamuklu çorapların giyilmesi de önerilmektedir.

Yorumlar