SIRTTAKİ SİVİLCELER NASIL GEÇER? SİVİLCE LEKELERİNE NE İYİ GELİR?

Bir çoğumuz sivilcelerden bir hayli yakınır özelliklede yüz gibi görünen bölgelerde çıkan sivilceler için çözümler araştırırız değil mi?. Fakat sırt bölgesinde çıkan sivilceler daha ağrılı olduğu için ortaya çıktıktan sonra çözüm aramaktayız aslında sırtta sivilcelerin oluşmasını önleyebiliriz.

Sırtta sivilce neden çıkar?

Özellikle yağlı cilde sahip kişilerde daha yoğun ortaya çıkan sırttaki sivilcelerin nedeni sırttaki gözeneklerin çeşitli nedenlerden dolayı tıkanması sonucu yağ bezelerinin sivilceye neden olması kaçınılmazdır.
SIRTTAKİ SİVİLCELER NASIL GEÇER? SİVİLCELERE NE İYİ GELİR?
Sivilce çıkmasını tetikleyen bazı etkenler şunlardır; stres, sağlıksız beslenme tercihi, hormon bozuklukları ve çeşitli hastalıklardır.

Yağlı cilde sahip olan kişilerde sivilceler sadece yüzde değil sırttada sık çıktığını söylemiştik bu yüzden de yağlı cilde sahip iseniz yediğinize, içtiğinize ve giydiğinize dikkat etmelisiniz aksi halde sivilcelerin çıkmasını önleyemezsiniz.

Sivilce lekelerine ne iyi gelir?

Sivilce lekelerine çözüm olacak doğal yöntemler şunlardır; İlk önce portakal kabukları ve kabartma tozundan yapacağımız kürü anlatacağım. 1 adet portakal ve 1 paket kabartma tozunu alalım ilk önce rendemizle portakalın kabuklarını temiz bir kaba rendeleyelim sonra kabartma tozunu üzerine dökelim ve sadece bir kaç damla kadar portakal suyunu üzerine ekleyelim. Hazırlamış olduğumuz kürü pamukla sivilce lekelerinin üzerlerine sürelim.

Sonra brokoliyi püre haline getirelim ve tekrar lekelerin üzerine sürelim.

Olgunlaşmış salatalığın çekirdeklerini rendeleyerek sırt bölgesine sürünüz.

Saymış olduğum 3 adet kürü uygulayınız 15 ya da 20 dakika bekleyiniz sonra masaj yaparak ılık suyla temizleyiniz. 4 gün bu karışımları uygulayınız.

Sivilce lekelerine kalıcı çözüm ise kayısı yağını sırtta sürmektir eğer kayısı yağı bulabiliyorsanız diğer kürlere gerek yoktur.

Sivilce ve lekeleri için öneriler

Yaz aylarında bol bol deniz suyundan ve güneşten faydalanın. Çünkü denizin tuzlu suyu ve daha sonrasında güneşlenmek sivilcelere  iyi geldiği gibi ayrıca yaralarıda iyileştirir.

Sivilceleri önlemenin yolları

Giyisi seçerken nefes alan pamuklu ve bol kıyafetleri tercih ediniz. Pamuklu giyisiler ve fiber yorganlar sivilce oluşumunu engelleyecektir.
Sıkı ve dar kıyafetlerden kaçınınız çünkü dar ve sıkı kıyafetler teri vücutta tutar ve gözenekleri kapanmasına neden olarak sivilce oluşumunu tetikler. Gece yatmadan önce sırtınıza pudra sürebilirsiniz.

Uzun saçlar sırtnız terlediğinde sırta yapışarak gözenekleri kapatır bu yüzden saçlarınızı sırta yapışmayacak şekikde toplayınız.

Sütyen gibi iç çamaşırlarınızı sık sık yıkamalısınız ayrıca çarşaflarınızıda yıkayarak bakterilerin birikmesini engellemiş olursunuz. Kısaca sırta dokunan ne varsa temiz tutmaya özen göstermelisiniz.

Eğzersiz, koşu ve yürüyüş gibi terletici sporlardan sonra hemen duş alınmalıdır. Çünkü hemen duş alınmazsa ter soğuduktan sonra kir vücuda tekrar yapışır ve sivilce oluşumu kaçınılmaz olabilir.

Banyoda sırtınızı keselemeyi ihmal etmeyiniz.

Çamaşırlarınızı kokulu deterjanlarla yıkamayınız. Cildiniz hassas ise irritasyona neden olmaktadır.

Sırttaki sivilceler nasıl geçer? sorusuna detaylı olarak cevap vermeye çalıştım sizlere en doğru bilgileri aktarmak için doğru kaynaklardan edindiğim bilgileri paylaştım. Umarım bu önerileri dikkate alarak sivilce ve sivilce lekerinden kurtulursunuz.

Yorumlar