SELÜLİT NEDEN OLUR? SELÜLİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Bu yazımızda sizlere selülit nedir, selülit neden olur ve selülit tedavisi nasıl yapılır konusunda bilgi vermek istiyoruz. Biliyorsunuz ki selülit kadınların ve özellikle orta yaş kadınların korkulu rüyasıdır.
SELÜLİT NEDEN OLUR? SELÜLİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Selülit Nedir

Limon kabuğu görüntüsü veren ve hiç de çekici olmayan derinin büzüşmesi anlamına gelen selülit az su içmek ve çok oturmak, sigara tüketmek gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Böylece cildin altında istenmeyen ve düzenli olmayan yağların birikimi gerçekleşir.

Kalça bölgesinde bacaklarda ve kollarda bu biçim bozuklukları ortaya çıkabilir. Hareketsiz kalanlarda kan dolaşımının azalmasına bağlı olarak damarlardan doku sıvısının sızması ile deri altında kesecikler oluşmaya başlar.

Selülit Neden Olur

Limon ya da portakal kabuğuna benzeyen bir görünüme neden olan selülit hareketsizlik dengesiz beslenme sigara içilmesi ve bir takım kronik hastalıklar nedeni ile ortaya çıkar. Aşırı yağlı besinleri tüketenlerde selülit çabuk gelişir.

Alkol ve sigara kullananlarda ve gün boyu hareketsiz oturanlarda selülit gelişir. selülit oluşumunu önlemek için her gün sabah ve akşam düzenli yürüyüşler yapmak gerekir. Ayrıca günde 2-2.5 litre su tüketimi ve organik besinlerle beslenme gereklidir. Vücutta su tutan tuz tüketimini azaltmak da selülit oluşmasını engeller. Kafein asitli içecek tüketimini kesmek selülitlerin ortaya çıkmasını önler. Selülit oluşmasına birçok faktör neden olmaktadır. Mesela dar elbiseler giymek bile selülite neden olabilir.

Cildimiz hassastır ve cildimize zarar verecek uygulamalardan kaçınmak gerekir. Haftada iki kez cilt masaj aletleri ile evde masaj yapmanız ve kan dolaşımını hızlandırmanız çok yararlı olacaktır.

Ayrıca haftada iki kez küveti sıcak su il doldurup 20 dakika boyunca vücudu sıcak su içinde tutmak da kan dolaşımını arttırır. Hormonal nedenler ve bazı kronik hastalıklar varsa doktora giderek bunların tedavi edilmesi gerekir. Selülit oluşumu bir çok kronik hastalığın seyri sırasında da ortaya çıkabilmektedir.

Selülit tedavisi nasıl yapılır

En iyi selülit tedavisi çeşitli yöntemlerle selülit tedavisi yapılabilir. Bu yöntemlerin başında Mezoterapi Ozon tedavisi, RF Terapisi, Lazer Tedavisi, Masaj tedavisi gibi yöntemler uygulanabilir.

Ancak beslenme alışkanlıkları ve yukarıda anlatılan önlemler alınmazsa bu yöntemlerin işe yaramayacağını ve tekrar selülit oluşacağını belirtmek gerekiyor.

Yorumlar