RBC NEDİR? ERİTROSİT YÜKSEKLİĞİ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Tüm vücuda akciğerlerden oksijen taşıma görevini yapan kırmızı kan hücreleri kemik iliğinde üretilerek vücudun tüm bölgesine oksijen taşır. RBC yani eritrosit testi ise vücuda oksijen sağlayan kırmızı kan hücrelerinin sayısını tespit etmeye yarar.
RBC NEDİR? KANDAKİ ERİTROSİT YÜKSEKLİĞİ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ
Kanın koyulaşması RBC yüksekliğinin göstergesidir koyulaşan kan ise vücutta normal şekilde dolaşım yapamaz ve dolaşım zayıflar. RBC (eritrosit) testi ne demeköğrenmiş olduk. İsterseniz vücudumuzdaki RBC değerlerinin normal olan verilerine bakalım.

Erkeklerde normal RBC değerleri 4,7-6,1 milyon hücre-mikrolitre,
Kadınlarda ise 4,2-5,4 milyon hücre-mikrolitre olarak bilinmekte fakat bu değerler değişik laboratuvarlarda farklılık gösterebilir. Evet çocuklarda ise değerler cinsiyete ve yaşa göre farklılık gösterebilir.

RBC yüksekliği belirtileri ise; kas ağrısı, göğüs ağrısı, bulanık görme, baş ağrısı, kaşıntı, kulak çınlaması, yüksek tansiyon ve baş dönmesi gibi belirtiler göstermektedir. Ayrıca vücudumuzdaki kırmızı kan hücresinin sayısı aşırı yüksek olmadığı takdirde her hangi bir belirti göstermeyede bilir.

Peki RBC yüksekliği sebeplerine bakalım isterseniz. Kırmızı kan hücreleri yukarıda da belirttiğimiz gibi vücuttaki görevi oksijen sağlamaktır. Vücuttaki doku ve hücrelere gereken oksijen sağlanmadığında kırmızı kan hücresi üretimi başlar bu nedenlede ortaya RBC yüksekliği çıkar. Bazı etkenler ise RBC (Eritrosit) yüksekliğini tetikler bu olumsuz etkenler;

Başta sigara kullanımıdır toplumda sigara içenelerin sayısı bir hayli fazla olduğu için sigara içen kişilerde RBC yüksekliği ortaya çıkar. Ayrıca akciğer, kalp rahatsızlıkları, böbrek kanseri, kandaki oksijen seviyesinin düşük olması, uyku apnesi, vücudun susuz kalması, karbonmonoksit zehirlenmeleri ve rakımı yüksek yerlerde bulunmak gibi RBC yüksekliğinin bir çok nedeni bulunmaktadır.

RBC (Eritrosit) yüksekliğinin tedavisi ise öncelikle doktora gidilir doktorunuz örneğin; yaşadığınız yeri, sigara içip içmediğiniz gibi sorular sorarak teşhis koymaya çalışır ayrıca testlerde isteyebilir. Çünkü RBC hastalık olmadığı için her hangi bir hastalığın belirtisi olduğu için yapılacak tetkiklere göre teşhis konup tedavisi hastalığa göre yapılır.

Dikkat edilecek husus ise RBC yüksekliğinin kanı pıhtılaştırmasına neden olması bu yüzden de kanı sulandırıcı ilaçlar verilerek kandaki pıhtılaşmayı önlenir. Örneğin aspirin kanı sulandırmak için önerilir mesela kalp krizi geçiren hastalara aspirin verilmektedir.

Yorumlar