MCH YÜKSEKLİĞİ VE DÜŞÜKLÜĞÜ NE ANLAMA GELİR?

Kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin ortalamasına MCH denir. Hemoglobin ise hücrelere akciğerlerden oksijen taşımaktadır. MCH nedir sorusuna kısaca cevap vermiş olduk. MCH yüksekliği ve MCH düşüklüğü yapılan kan testi ile ortaya çıkmaktadır. Vücuttaki MCH yüksekliği ya da düşüklüğü bir çok sağlık sorunlarına işaret eder. Örneğin vitamin eksikliği, mineral eksikliği ve kronik hastalıklar gibi çeşitli sağlık sorunlarının habercisidir.
MCH YÜKSEKLİĞİ VE DÜŞÜKLÜĞÜ NE ANLAMA GELİR?
İsterseniz MCH yüksekliği ve MCH düşüklüğü ne anlama gelir biraz konumuzu açalım. Yapılan MCH testi sonucu 26 pikogram seviyesinin altında olması düşük kabul edilirken 34 pikogramın üstünde olması ise yüksek kabul edilmektedir.

MCH düşüklüğü ne anlama gelir?

MCH düşüklüğünün bir çok nedeni vardır bunların başlıca nedenleri ise şunlardır;

Demir eksikliği, hemoglobin yapısının değişmesi, kan kaybı ve kırmızı kan hücrelerinin küçülmesi durumunda hemoglobin taşımasının zorlanması ve azalması gibi durumlarda hücrelere vücudun ihtiyacı olan kan taşınmamsı MCH düşüklüğünün nedenleri arasındadır.

MCH yüksekliği ne anlama gelir?

Makrositik anemi hastalarında MCH yüksekliği görülmektedir nedeni ise kandaki folik asit ve B12 vitaminin eksikliğidir. Folik asit ve B12 vitamininin eksik olması kırmızı kan hücrelerinin aşırı normalden daha büyük üretilmesine neden olarak hücrelerin hemoglobin üretimi daha fazla içermektedir.

MCH yüksekliği makrositik anemi hastalığını işaret ettiği için belirtileri ve nedenleri şunlardır;

Halsizlik ve sürekli bitkinlik hissi, solgunluk, kalp çarpıntısı gibi kalp sorunları gibi belirtiler ortaya çıkarken MCH yüksekliğinin nedenleri ise; Kan kanseri, tiroid bozukluğu, kemoterapi, östrojen içeren ilaçların aşırı kullanımı ve bazı enfeksiyonlar MCH yüksekliğine neden olmaktadır.

Kısaca sizlere MCH yüksekliğinin ve MCH düşüklüğünün ne anlama geldiğinini anlatmaya çalıştık MCH testleri yapılarak doktorunuz sizlere gereken yolu gösterecek ve doktor kontrolu altında gereken tedavi uygulaması yapılacaktır.

Yorumlar