GÜL YAĞI NEYE İYİ GELİR? ve NE İŞE YARAR?

Tari Osmanlı zamanına dayan gül yağı kullanımı özellikle sağlık konusunda oldukca etkilidir. Gül yağı kullanımı ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri anlatacağım. Ayrıca gül yağı nelere iyi gelir fazla uzatmadan özetleyeceğim. Öncelikle gül yağı nasıl kullanılır? sorusuna cevap verelim. Gül yağını direk teninize temas edecek şekilde kullanmayınız uçucu özelliği olduğu için cildinizi tahriş edebilir. Eğer kullanacaksanız zeytinyağı ya da badem yağı ile karıştırıp kullanmalısnız.
GÜL YAĞI NEYE İYİ GELİR, NE İŞE YARAR

Gül yağı nelere iyi gelir?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi Osmanlı döneminde gül yağının faydalarından yararlanılmıştır. Bu yüzden günümüzde de sık kullanılmaktadır. Peki isterseniz kısaca faydalarını size özetleyeyim sonra biraz detaylara gireriz.

Baş ağrılarına, ateşli hastalıklara, hafızaya, ağız ve kulak ağrılarına iyi gelmektedir. Serinletici ve ferahlatıcı etkisi oldukca yüksektir.

Osmanlı döneminde ağız ve kulak ağrıları için gül suyu ile gargara yapıldığı, baş ağrıları için ise gül suyu ile baş yıkanırmış.

Hafıza kuvvetlendirme özelliğinden yararlanmak için kaloriferlerinizin üzerine ya da aromaterapi lambalarınagül yağı damlatarak faydasını görebilirsiniz. Ayrıca bileklerinize ya da anlınıza bir damla gül yağı sürerek etkisini görebilirsiniz. Bu şekilde odaklanma sorununuda çözmüş olursunuz.

Rahatlamak için banyo suyunuza gül yağı ekleyebilirsiniz. Ayrıca cildi canlandırı ve cilt sorunlarınada iyi gelecektir.

Gül yağının cilde faydası küçümsenemez gülün faydaları saymakla bitmiyor ben sadece bilinenleri sizlere aktarmaktayım. İsterseniz gül yağının cilde faydalarınıda kısaca sıralayayım.

Sivilceler, cilt yaraları ve tahriş olmuş ciltler için kremlerinize 1 ya da 2 damla gül yağı sürebilirsiniz. Ayrıca saçlarınızın nemli ve güzel kokması içinde tarağınıza bir kaç damla gül yağı damlatarak kullanabilirsiniz.

Yorumlar