BURUN KÜLTÜRÜ NEDİR? BURUN KÜLTÜRÜ NASIL YAPILIR?

Burun kültürü nereden alınır? kültür testleri vücuttaki zararlı mikroorganizmaların tespit edilmesi için yapılan testlerdendir. Burun kültürüde burundaki zararlı mikroorganizmaların enfeksiyona neden olması sonucu yapılmaktadır. Burun kültürü nedir? sorusunu kısaca özetlemek gerekirse laboratuvarlarda kültür testi yapılmakta bu testin adıda burun kültürü olarak tanımlanmaktadır.
BURUN KÜLTÜRÜ NEDİR? BURUN KÜLTÜRÜ NASIL YAPILIR?
Burun kültürü neden yapılır? sorusuna cevap verelim. burun iltihaplanmaları, burun difterisinde ve stafilokok isimli mikrob araştırılır amaç bu mikropların taşıyıcıyılarını bulmaktır.

Burun kültürü nasıl yapılır? sorusunada kısaca cevap verelim. Kişiden alınan örnekler laboratuvar ortamında incelemeler yapılarak bir takım işlemler sonucu mikroorganizmalar tespit edilir. İsterseniz konuya biraz daha açıklık getirelim.

Kişiden alınan burun kültürü örneklerini laboratuvar ortamında mikroskobik incelemeler yapılır. Boyamalar yapılarak mikroorganizmalar tanınır sonrasında eküvyonlu çubukla aboratuvarda mikroorganizmaların özel üretildiği besiyerlerine ekim yapmak için sürülür. Burun kültürü nasıl alınır? sorusuna kısaca cevap vermiş olduk.

Etüv adlı özel cihazlarla sıcaklık seviyesi istenilen sıcaklıkta 24 saat kadar bekletir. 24 saat sonra çıkarılan besiyeri incelenerek mikroorganizmaların üreyen yada üremeyen mi kontrolü yapılır. Eğer mikroorganizmada üreme oluyorsa mikrobun ismi tespit edilir mikrobu öldürecek ilaç belirlenir. Fazla detaya girmeyelim zaten doktorunuz size gerekli bilgileri detaylı şekilde verecektir.

Peki yapılan kültür testi ne kadar süre içinde sonuçlanmaktadır? Burun kültürü üreme ve üreme olmayan mikroorganizmalara göre değişmektedir. Eğer mikroorganizma üreyen cinsten ise 2-3 günü bulmaktadır. Eğer üremeyen cinsten ise 1 gün sonra sonuç ortaya çıkmaktadır. Tabi en sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan öğrenmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Yorumlar