BURUN AKINTISI NEDEN OLUR? BURUN AKINTISININ SEBEPLERİ

Bu konumuzda sizlere toplumda sık karşılaşılan burun akıntısı hakkında önemli bilgiler vereceğim. Öncelikle burun akıntısı neden olur? sorusuna cevap verelim; Mukus vücuda zarar verecek toz ve bakterileri önleyerek zararlı etkenlerin burundan akciğerlere gitmesini önler. Soğuk algınlığına yakalanan kişiler ve de alerjik sorunları olan kişilerde mukus burundan çıkar ya da boğaza akar bu şekilde burun akıntısı ortaya çıkar. Fazla tıbbi detaya girmeye gerek çünkü doktor değiliz sadece bilgilendiriciyiz.

İsterseniz burun akıntısının nedenleri nelerdir? kısaca cevaplayalım; Burun akıntısına yol açan bir çok etken vardır bunlardan başlıca bilinen nedenler ise sinüzit grip ve soğuk alğınlığı diyebiliriz. Burun ve boğazda meydana gelen viral enfeksiyonun neden olduğu burun akıntıları aslında soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarında en yaygın belirtisidir. Aslında burun akıntısı vücudun mukus denen maddeyi üreterek virüslerle savaşması sonucu ortaya çıkmaktadır. Vücudun mukus üretimi bazen virüslere direnmek için aşırı üretmesi, mukusun bir kısmının burundan atılması sonucu yeşil ve sarı renktede akıntılarda ortaya çıkar.
BURUN AKINTISI NEDEN OLUR? BURUN AKINTISININ SEBEPLERİ
Genelde çocuklar ve yaşlılarda daha sık görülür nedeni ise virüslerin bağışıklık sistemi zayıf kişileri teslim alması daha kolay olduğu için daha çok hasta olmalarına neden olabilir.

Bir diğer neden ise sinüzit hastalığı demiştik evet sünisler burundaki geçiş yollarını tıkar tıkanma sonucu mukus birikir ya boğazdan ya da burundan çıkarak burun akıntısına neden olur. Evet sadece sünislerin neden olduğunu söyleyemeyiz geçiş yollarındaki iltihaplanma ya da şişlikte tıkamaya neden olur.

Burun akıntısına neden olan hastalıkalardan bazıları ise; saman nezlesi, uyuşturucu bağımlılığı, gebelik, suçiçeği, küme baş ağrısı ve septum deviasyonu gibi çeşitli hastalıklar sonucu burunda akıntılar ortaya çıkabilir.

Burun akıntısı nasıl geçer?

Evet evde yapılacak bazı yöntemler burun akıntısını gidermeye yardımcı olabilir. Öncelikle burun akıntısı olan kişi bol bol su içmeli çünkü su mukusu inceltir dışarı çıkmasına yardımcı olur. Soğuk algınlığı ya da grip olunduğunda doktorlar bol bol su içilmesi gerektiğini söyler değil mi?.

Burun akıntısı nasıl giderilir? sorusuna cevap vermeye devam ediyoruz. Bulunduğunuz havayı nemli tutarak tuzlu burun spreyi kullanabilirsiniz. Fakat burun spreylerini 3 günden fazla kullanılması önerilmemektedir.

Soğuk algınlığı ya da grip hastalığından kaynaklanan burun akıntılarını geçirmenin en iyi yolu bol bol sıvı tüketimi ve dinlenmektir. Hastalığın çabuk geçmesini istiyorsanız mutlaka ilk önce doktora gidilmesi gerekir. Çünkü doktorun yazmış olduğu reçete hastalığınızı en kısa sürede iyileştirecektir.

Yorumlar