YETİŞKİNLERDE PİŞİK NASIL GEÇER?

Pişik sadece bebeklerde görülmediği gibi aynı zamanda yetişkinlerde de kaşıntılı ve acı veren bir rahatsızlık olduğunu biliyoruz. Evet genelde apiş arası ve koltuk altlarında daha sık görülmektedir.
YETİŞKİNLERDE PİŞİK NASIL GEÇER?
Özellikle sıcak havalarda rahatsız edici olması hayatı olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu yazımda sizler için araştırmış olduğum pişik neden olur? pişik nasıl geçer? pişiğe ne iyi gelir? sorularına yanıt vereceğim.

İsterseniz ilk önce sizlere pişik nedenlerinden bahsedelim. Yaz aylarında sıcakların aşırı ısınması sonucu vücudumuzdaki hava almayan bölgelerde pişiğin oluşması yediğimiz, içtiğimiz ve giydiğimiz giyisiden kaynaklanabilir.

Yetişkinlerde pişik nedenleri kısaca nelerdir?

Makat bölgesi ıslak kalırsa veya sabunla sık sık temizlenirse, tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra makat bölgesi suyla yeterince temizlenmezse veya ıslak mendil kullanılarak makat bölgesi silinirse pişiğe zemin hazırlanmış olur. Aşırı kilo yani şişmanlık, mantar ve dış hemoroid gibi rahatsızlıklarda pişik nedenlerinden olabilir. Tuvalet kağıdıda cildi tahriş edebilir kalitesiz kağıtları kullanmamalısınız.

Yediğiniz yiyeceklerde pişiğe neden olabilir örneğin acı, baharatlar, domates, patlıcan ve turşu gibi yiyecekler pişik yapabilir. İç kıyafeti seçerken sentedik ve dar olmamasına dikkat etmelisiniz aksi halde sık sık pişik sorunuyla karşılaşırsınız.

Pişiğe ne iyi gelir?

Öncelikle eczanelerde pişik kremleri satılmakta tedavide en etkili yöntem olduğunu belirtmek isterim. Apiş arası ve koltuk altının bakımı önemli bu bölgelerin kuru kalmasına dikkat edilmesi gerekir. Yukarıda saymış olduğummuz nedenlere dikkat edilmesi takdirde pişikden korunmuş olursunuz.

Pişik nasıl geçer?

Pudra sürmek sizi rahatlatsada tam anlamıyla iyileşmez fakat rahatlatır ayrıca rahatlamak için yoğurtta sürebilirsiniz.

Lavanta yağını kullanabilirsiniz sabah, akşam pişik olan bölgeye sürebilirsiniz.

Zeytinyağı ve susam yağıda pişiğe iyi gelir. Susam yağı pişik tedavisinde etkilidir kısa sürede pişiğin geçmesini sağlamaktadır.

Mısır nişastası ile vazelini karıştırıp sürebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağını pişikli bölgeye hergün iki defa sürerek dört gün devam ediniz.

Yorumlar