SAT VE SAS KOMANDOLARI ARASINDAKİ FARK

15 Temmuz 2016 Cuma gecesi bazı hain askerlerin darbe girişiminde bulunması ve aralarında bahsetmiş olduğumuz hain SAT komandoları da olduğunu biliyoruz. Evet bu yazımda SAT ve SAS komandolarının aralarındaki farkları sizlere anlatacağım. Yazıma başlamadan önce Türk Silahlı Kuvvetlerine sızan bu hainler yüzünden diğer vatanını seven askerlerimizi yani mehmetciklerimizi aynı kefeye koymamalıyız değilmi. Evet konumuz bu değil kusuruma bakmayın söz konusu vatan olunca kendimi tutamıyorum.
SAT VE SAS KOMANDOLARI ARASINDAKİ FARK
Evet bir çok kişinin askeri alanda en çok merak ettiği SAT ve SAS komandoları arasındaki fark aslında çok basittir. SAS komandoları su altı savunma ile yükümlüdür. SAT komandoları ise su altı taaruz ile görevlidir. Bu komandolar yetenekli ve en iyi şekilde eğitim almış astsubay 2. sınıf öğrencilerinden seçilmektedir. Seçme işlemini bu alanda tecrübe sahibi olan askerler yapmaktadır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlıdır her ikiside.

SAS ve SAT komandosu olmak hiç de kolay bir iş değildir. Öncelikli olarak geçmeniz gereken bir çok mülakat vardır ki bunlar bir çok konuda çoğu kişiyi zorlayacak kapasitededir.

SAS komandoları genellikle su altında oluşabilecek tehlikelere karşı her zaman için tetikte olur. Donanmaya ait olan bir aracın veya bir aletin korunması, su altında onun için tehlike arz edecek bir durumun önlenmesi, denizlerin temizlenmesi, su altında bulunan patlayıcı ve zararlı maddelerin imha edilmesi SAS komandolarının görevidir. Güvenlik için son derece önemlidir SAS'lar.

SAS komandoları su altında çok soğuk kanlı, hızlı ve pratik düşünebilen, herhangi bir durumda en iyi kararı verme özelliği olan, bu iş için yeterli ve güçlü bir vücudu olan kişilerden seçilmektedir. Öyle ki su altı savunma ile ilgili olan her şey SAS komandolarından sorulur. Bu nedenle bu kişilerin seçimi büyük bir titizlikle gerçekleşir.

SAT komandoları ise açılımından da anlaşılacağı gibi taaruz göreviyle ilgilenirler. Ancak çoğu zaman öncelikli olarak herhangi bir konu hakkında casus gibi bilgi alma, delil toplama, resim çekme, herhangi bir limanda oluşan tehlikeler, kaçırılma durumları, rehin alma gibi haller SAT komandolarını ilgilendirir. Bu gibi olaylarda tehdit oluşturan kişi veya kişiler SAT komandolarınca ortadan kaldırılır.

SAT komandoları işleri gereği her an kendini feda edebilir. Vatanı için gözlerini kırpmadan canını verebilecek kişilerden seçilir. Aynı zamanda bu kişilerin hiç bir zaman yükseklik korkusu, karanlık, yalnızlık, ölüm gibi korkuları olmamalıdır. Bu tip kişiler çok gizli ve tehlikeli işler yapacağı için her türlü duruma ayak uydurmalıdır. Bir çok konuda imza attıkları başarılar sayesinde askeriye alanında dünyanın dikkatlerini üzerilerine toplamayı başarmışlardır. Bu derece önemli olmaları onları milli gururumuz haline getirmiştir.

Yorumlar